Ludzkie włosy mogą stanowić dowód na miejscu zbrodni lub być wykorzystywane w badaniach na ojcostwo czy pokrewieństwo. Jak to możliwe? Jak zabezpieczyć taką próbkę, by nadawała się ona do analizy DNA? Podpowiadamy!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy włosy nadają się do badań DNA?
- Jak zabezpieczyć mikroślad w postaci ludzkich włosów?
- Z czego można wyizolować materiał genetyczny?
Spis treści
Czy włosy nadają się do badań DNA?
Ludzkie włosy często są wykorzystywane do badań genetycznych. A to dlatego, że mogą one zawierać DNA. Na przykład osoby, która jest podejrzana o popełnienie zbrodni lub przypuszcza się wobec niej, że jest biologicznym ojcem danego dziecka.
Aby jednak można było wyizolować z włosa materiał genetyczny i porównać profile genetyczne badanych osób, musi on posiadać cebulkę.
Z tego też powodu do badań DNA należy przekazywać włosy z widocznymi cebulkami, które zostały wyrwane lub pobrane ze szczotki. Włosy obcięte nożyczkami nie nadadzą się do tego, by wykonać test DNA.
Jak zabezpieczyć mikroślad w postaci ludzkich włosów?
Wynik badania DNA na podstawie ludzkich włosów z cebulkami jest tak samo pewny, jak w przypadku próbki pobranej z wymazu z policzka. Aby pobrać włosy do badań DNA na ojcostwo, najlepiej jednak skorzystać z jednorazowych rękawiczek lub papierowego ręcznika – nie należy dotykać takiej próbki gołymi rękami.
Ważny jest także sposób zapakowania próbki. By zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia mikrośladu, należy zapakować włosy do czystej papierowej koperty (w foliowej mogłyby one zapleśnieć i wpłynąć w ten sposób negatywnie na możliwość wykonania badania).
To może Cię zainteresować: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ
Z czego można wyizolować materiał genetyczny?
Poza ludzkimi włosami do badań DNA można wykorzystać także inne mikroślady – próbki dyskretne. Materiał genetyczny da się wyizolować także z takich próbek jak przedmioty osobiste codziennego użytku (np. maszynka do golenia), resztki jedzenia (np. nadgryzione ciastko), niedopałek papierosa czy plamy krwi.
Warto upewnić się, że laboratorium, w którym zlecamy analizę, oferuje gwarancję na próbki. Wtedy, jeśli z jakichś powodów nie jest możliwe pobranie DNA, możemy bezpłatnie dosłać do laboratorium nową próbkę.
Ciekawy artykuł: Czym są mikroślady? Dowiedz się więcej o próbkach dyskretnych