Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Testy na ojcostwo > Ustalenie ojcostwa w ciąży

Ustalenie ojcostwa w ciąży

Ustalenie ojcostwa w ciążyCzy zastanawiałeś się kiedyś, jaki jest minimalny wiek dziecka, w którym możliwe jest przeprowadzenie testu DNA na ojcostwo? Obecnie biotechnolodzy dysponują narzędziami umożliwiającymi ustalenie ojcostwa jeszcze przed narodzinami dziecka. Usługa ta zwana jest właśnie „prenatalnym ojcostwem”.

Ojcostwo prenatalne w Polsce i za granicą

W Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej ustalanie ojcostwa na etapie prenatalnym zaliczane jest do standardowych usług oferowanych przez laboratoria genetyczne. Pacjenci mają tam doskonały dostęp do tego typu badań. Nikogo więc dziwić nie powinno, że usługa ta pojawiła się także na polskim rynku.

Ustalenie ojcostwa na etapie prenatalnym daje takie same gwarancje wyniku, jak test przeprowadzony po narodzinach dziecka – powyżej 99,9999% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy jego wykluczeniu.

To może Cię zainteresowaćSądowe ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa przy okazji badań prenatalnych?

Ustalenie ojcostwa przed urodzeniem się dziecka jest możliwe przy okazji badań diagnostycznych (amniopunkcji oraz biopsji kosmówki). Do testu na ojcostwo wykorzystuje się w tym przypadku płyn owodniowy, który zawiera złuszczone komórki płodowe, a te mogą zostać wykorzystane podczas analizy, mającej na celu ustalenie ojcostwa. Owa analiza opiera się na porównaniu profilów genetycznych uzyskanych z komórek płodowych oraz komórek nabłonkowych badanych rodziców.

W tym przypadku oprócz płynu owodniowego oraz fragmentów kosmówki konieczne jest pobranie wymazu z policzka od matki i wymazu z policzka lub mikrośladu (włosy z cebulkami, plamy krwi, plamy spermy, szczoteczka do zębów, chusteczka do nosa z wydzieliną itp.) od domniemanego ojca.

Amniopunkcja i biopsja kosmówki należą do grupy badań rozstrzygających. U 99% pacjentek nie powodują one negatywnych konsekwencji dla dalszego rozwoju płodu. Niemniej jednak u ok. 0.3-1% może nastąpić poronienie (zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Dlatego też tego typu testy powinny być przeprowadzane przez doświadczonego lekarza ginekologa ze wskazań medycznych.

Zobacz teżJak wybrać laboratorium genetyczne? 10 najważniejszych wskazówek

Całkowicie bezpieczne ustalanie ojcostwa w czasie ciąży?

Istnieje nowatorska, opatentowana metoda ustalenia ojcostwa w czasie ciąży, która wykorzystuje do analizy krew pobraną od matki i ojca. Badanie to odznacza się dużą skutecznością – powyżej 99,99% przy potwierdzeniu ojcostwa oraz 100% przy wykluczeniu. Badanie to z powodzeniem jest wykonywane na całym świecie.

Więcej na temat ustalenia ojcostwa w czasie ciąży, kosztów oraz procedury dowiesz się dzwoniąc pod numerem telefonu 665 761 161 albo pisząc na pytanie@pewnytato.pl


3/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/10/2015, Data aktualizacji: 23/09/2023

Wpisany w:: Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa w ciąży