W wielu przypadkach winę za rozpad małżeństwa ponosi tylko jeden małżonek. W takiej sytuacji warto zdecydować się na rozwód i wnioskować o orzeczenie o winie partnera. Może być on bardzo korzystny dla niewinnego partnera. Jakie niesie to za sobą konsekwencje? Co daje rozwód z orzeczeniem o winie? Sprawdź poniżej!
Tego dowiesz się z artykułu:
Kiedy można wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie?
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Spis treści
Kiedy można wnioskować o rozwód z orzeczeniem o winie?
O rozwód orzeczeniem o winie możemy wnioskować, jeśli to nasz małżonek 🙅♀️ ponosi winę za rozpad małżeństwa. Musi więc dojść do działania lub zaniechania, które wywołało przerwanie więzi uczuciowej 💔, fizycznej oraz gospodarczej między małżonkami [1], [2].
Wnioskować o winę małżonka możemy więc m.in. w przypadku zdrady, alkoholizmu 🥃, przemocy 🥊, poniżania czy marnotrawienia pieniędzy. Przy każdej z tych sytuacji partner musi być w pełni świadomy dokonywania niewłaściwego czynu. Rozwód z orzeczeniem o winie jest niemożliwy, jeśli zachowanie małżonka było spowodowane chorobą [1].
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem o winie wpływa przede wszystkim na obowiązek alimentacyjny 💰. Winny małżonek w żadnej sytuacji nie może wnioskować o alimenty od niewinnego małżonka. Jest to niemożliwe prawnie, nawet jeśli nie posiada on środków na pokrycie niezbędnych potrzeb [1], [3].
Niewinny małżonek z kolei może żądać alimentów od swojego byłego partnera. Podstawą do złożenia wniosku jest pogorszenie się sytuacji materialnej na skutek rozwodu. Niewinny partner może więc mieć pieniądze na swoje niezbędne potrzeby i wciąż wnioskować o alimenty. Ich wysokość zależna jest od potrzeb wnioskującego. Mogą one być jednak znacznie wyższe niż w przypadku rozwodu bez orzekania o winie [1].
Rozwód z orzeczeniem o winie daje także olbrzymią satysfakcję dla niewinnego partnera. Może on znacznie ułatwić “nowy start” po rozwodzie 🔚 [3].
Pamiętajmy, że orzeczenie o winie w żaden sposób nie wpływa na podział wspólnego majątku ⚠. Małżonkowie mają więc do niego takie same prawa, jeśli przyczynili się do jego powstania w takim samym stopniu [2].
Źródła:
- https://kancelariaproximo.pl/czy-warto-zdecydowac-sie-na-rozwod-z-orzeczeniem-o-winie/
- https://poradnikpracownika.pl/-do-czego-potrzebny-jest-rozwod-z-orzeczeniem-o-winie
- https://www.i-kancelaria.pl/klient-indywidualny/rozwod/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie/
To również może Cię zainteresować: Ile kosztuje pozew rozwodowy?