Spis treści
Zaprzeczenie ojcostwa opłata
Opłata za wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa wynosi 200 złotych, jednak należy liczyć się również z możliwością wystąpienia innych kosztów, np. sądowego testu DNA. Musi być ona wniesiona przed złożeniem pozwu przez osobę, która chce zaprzeczyć ojcostwo (mężczyznę, matkę lub dziecko).
Zaprzeczenie ojcostwa – opłata wstępna od strony formalnej
Wstępna opłata sądowa za rozpoczęcie czynności w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa to 200 złotych (jest to opłata stała zapisana w ustawie), które musi być opłacone przed wniesieniem pozwu. W przeciwnym razie sąd wezwie do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni. Jeśli pieniądze nie zostaną wpłacone, sąd nie rozpocznie żadnych działań, zwróci pozew.
Opłatę należy uiścić: na konto bankowe sądu właściwego (załączając do pozwu kopię potwierdzenia przelewu), w kasie sądu właściwego lub za pomocą naklejenia znaków sądowych na pozew.
Zaprzeczenie ojcostwa – inne opłaty
W toku postępowania o zaprzeczenie ojcostwa mogą pojawić się inne opłaty dodatkowe związane z różnymi czynnościami sądowymi, np. koszt badania DNA na ojcostwo, koszt tłumaczy przysięgłych, dodatkowych biegłych czy kuratora, który reprezentuje prawa dziecka.
Zaprzeczenie ojcostwa – kto wnosi opłaty?
Opłatę 200 złotych przy wniesieniu pozwu pokrywa osoba, która dany pozew wnosi i chce zaprzeczyć ojcostwo. To samo dotyczy innych kosztów postępowania, co zapisane jest w Kodeksie postępowania cywilnego. Jeśli jakieś czynności sądowe związane są z dodatkowymi kosztami, strona wnosząca o ich podjęcie musi wpłacić zaliczkę. Jeśli tego nie zrobi w ustalonym terminie, dana czynność zostanie pominięta.
W uzasadnionych przypadkach, np. przy złej sytuacji materialnej osoby wnoszącej pozew, sąd może zwolnić tę osobę z pokrywania kosztów. Konieczne jest jednak wtedy wykazanie złej sytuacji materialnej i złożenie odpowiedniego formularza.
Zobacz też: