Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Związek > 10 Zasad udanego małżeństwa

10 Zasad udanego małżeństwa

Każdego roku w Polsce rozpada się aż kilkanaście tysięcy małżeństw, a ilość ta z roku na rok systematycznie rośnie. Istnieje wiele powodów rozpadania się związków, żyjemy w pośpiechu, za dużo czasu poświęcamy pracy czy też zaniedbujemy partnera. Niestety nie istnieje idealny przepis na udane małżeństwo, warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, aby odpowiednio o nie zadbać.

1. Kontrolujcie swoje emocje

Nie można utrzymać stałego związku, jeśli nie potrafi się przejąć kontroli nad własnymi emocjami. Osoby, które nie potrafią nad nimi panować, są jak tykająca bomba dla partnera bądź partnerki. Równowaga psychiczna jednej i drugiej strony to podpora dla stabilnego i silnego związku.

2. Okazujcie sobie szacunek

Związek małżeński jest sferą intymności i bliskości między partnerami. Przy takich uczuciach nie można zapominać o wzajemnym szacunku – kiedy go nie ma, nie trudno o lekceważenie czy zranienie drugiej osoby.

3. Dajcie od siebie, później oczekujcie od partnera

Nie możemy oczekiwać, że partner całkowicie zatraci się w związku, nie dając od siebie tego samego. Udane małżeństwo polega na niczym nieskrępowanej intymności, bliskości i zaufaniu. Nie uzyskamy tego, nie otwierając się przed partnerem, nie ukazując mu swoich uczuć. Aby związek małżeński odpowiednio pielęgnować, trzeba intymność ciągle pogłębiać i dawać od siebie coraz więcej.

4. Bądźcie tolerancyjni, nie starajcie się nawzajem zmieniać – pozwólcie sobie być sobą

Związek małżeński tworzą dwie osoby. Dwie odrębne jednostki, z innymi potrzebami, pasjami i marzeniami. Wspierajcie się, doradzajcie, pouczajcie, ale nigdy nie próbujcie na siłę zmieniać siebie nawzajem. Gwarancją udanego i długiego związku jest to, że każdy z Was zostanie sobą.

5. Zawsze się wspierajcie

Życie nie jest łatwe. Codziennie każde z Was napotyka się na mnóstwo problemów i utrudnień. Nie bądźcie dla siebie kolejnym źródłem stresu. Starajcie się wspierać w trudnych chwilach i być dla siebie nawzajem podporą kiedy tego potrzebujecie. Okazujcie sobie wzajemnie troskę i pomagajcie sobie, gdy tylko możecie.

6. Bądźcie wyrozumiali

Każdy z nas jest inny. Każdy ma swoje dobre i złe cechy. Starajcie się zacząć od siebie, a dopiero później oczekujcie zmian od partnera. Nie wyolbrzymiajcie cudzych błędów przy równoczesnym minimalizowaniu swoich. Kluczem do trwałego związku małżeńskiego jest rozmowa. Rozmawiajcie więc ze sobą jak najczęściej i próbujcie dojść do porozumienia.

7. Nie marnujcie czasu na bezsensowne kłótnie

Na pewno nie raz pokłóciliście się o bzdurę. Życie jest za krótkie, żeby marnować go na niepotrzebne kłótnie. Udane małżeństwo to również umiejętność ustąpienia i przyznania się do błędu. Rozmawiajcie ze sobą jak najwięcej, a jeśli trzeba – czasem po prostu przytulcie się i odpuśćcie.

8. Dziękujcie, przepraszajcie i wybaczajcie – nie chowajcie urazy

Dwa proste słowa – przepraszam i dziękuję. Czasem powiedz po prostu „Dziękuję, że jesteś.”, „Cieszę się, że mogę na Ciebie liczyć”, „Przepraszam, że czasem nieumyślnie sprawiam Ci przykrość.”. Te proste słowa na pewno zbliżą Was do siebie i sprawią ogromną przyjemność partnerowi.

9. Zawsze okazujcie swoje uczucia

Mówcie o tym, co wam się podoba a co nie, co was cieszy, co sprawia radość a co przykrość. Rozmawiajcie o swoich upodobaniach, opiniach, pragnieniach i potrzebach. Bądźcie bezpośredni. Wiele konfliktów małżeńskich bierze się z tego, że nie potrafimy głośno i szczerze ze sobą rozmawiać. Dlatego tak ważne jest, abyście całkowicie się przed sobą otworzyli.

10. Kochajcie się

Mówcie sobie, że się kochajcie. Okazujcie to sobie. Okazujcie sobie wzajemną miłość. Przez pyszne śniadanie do łóżka od czasu do czasu, bukiet kwiatów czy proste pocałunki. Wyjdźcie gdzieś razem – nawet na krótki spacer. Dbajcie o siebie i pielęgnujcie Wasze małżeństwo, Waszą relację i Waszą bliskość.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o związek po narodzinach dziecka

4/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/02/2021, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium