Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Zasiłek opiekuńczy na dziecko – kiedy i komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko – kiedy i komu przysługuje?

Zastanawiasz się, co to jest zasiłek opiekuńczy na dziecko oraz czy Ci przysługuje? Zasiłek ten przysługuje rodzicom dzieci zdrowych do lat 8 oraz wszystkim rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia. Jeśli chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego oraz czy na pewno Ci on przysługuje, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł – z pewnością rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Aby móc skorzystać ze świadczenia, jakim jest zasiłek opiekuńczy na dziecko, musisz spełniać dwa ważne warunki.

  • Nie masz możliwości wykonywania pracy zarobkowej, ponieważ musisz sprawować opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to dzieci zdrowych do 8 roku życia oraz dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia. Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko, musisz być jego rodzicem, rodzicem adopcyjnym lub zastępczym lub opiekunem prawnym. Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także osobom, które nie są rodzicem, ale wychowują i utrzymują dziecko.
  • Posiadasz ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy agencyjnej lub jakiejkolwiek innej umowy o świadczenie usług. Wykonujesz pracę nakładczą i pracujesz z domu. Możesz także posiadać ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzenia własnej działalności pozarolniczej lub bycia osobą duchowną.

Warto pamiętać, że nawet jeśli spełniasz oba powyższe warunki, ale mieszkasz z osobą, która mogłaby opiekować się dzieckiem w czasie w wykonywania przez Ciebie pracy zarobkowej, zasiłek opiekuńczy na dziecko nie będzie Ci przysługiwać.

Zobacz też: Co to jest bon turystyczny na dziecko?

W jakich sytuacjach przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zastanawiasz się, co to jest zasiłek opiekuńczy na dziecko i w jakich sytuacjach możesz się o niego ubiegać? Poza spełnieniem dwóch powyższych warunków świadczenie przysługuje w kilku specyficznych sytuacjach. W przypadku dzieci zdrowych do 8 roku życia są to:

  • Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły z przyczyn od Ciebie niezależnych – mogą to być m.in. przyczyny techniczne,
  • Osoba, która na co dzień zajmuje się dzieckiem (np. niania czy dzienny opiekun), zachorowała lub z innych istotnych przyczyn nie może zająć się dzieckiem (np. z powodu pobytu w szpitalu),
  • Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko jest nosicielem choroby zakaźnej, która może roznosić się na inne dzieci oraz osoby dorosłe, a inspektor sanitarny wydał decyzję o izolacji.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia, zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje Ci jeśli:

  • Drugi rodzic lub opiekun dziecka, który na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie może zająć się dzieckiem,
  • Matka dziecka, która na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie może się nim opiekować ze względu na poród.

Jak długo można korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko?

W przypadku opieki nad dzieckiem do 8 roku życia z zasiłku możesz korzystać maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia jest to nie więcej niż 30 dni w ciągu roku.

To może Cię zainteresuje:  Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Wysokość zasiłku wyliczana jest przez ZUS albo przez płatnika składek i stanowi 80% podstawy zasiłku. Jeśli jesteś osobą pracującą, jest to średni dochód z ostatnich 12 miesięcy, przed momentem powstania niezdolności do pracy.

Pamiętaj, że od kwoty tej odejmowane są także składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak nie jesteś osobą pracującą, zasiłek opiekuńczy na dziecko wyliczany jest na podstawie średnich przychodów z ostatnich 12 miesięcy, przez którymi powstała niezdolność do pracy. Od tej kwoty odejmij jeszcze 13,71%.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 16/04/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *