Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu?

Nie każdy rodzic może odbierać dziecko bezpośrednio po skończonych zajęciach szkolnych, jak również nie każdego stać na wynajmowanie opiekunki do dziecka. Zdarzają się również inne losowe sytuacje. Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Warto zapoznać się z poniższymi najważniejszymi informacjami na ten temat.

Tego dowiesz się z artykułu:

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu według prawa?
Jak przygotować się do pozostawienia dziecka w domu?
Jak dziecko powinno wracać samo ze szkoły?
O czym pamiętać zostawiając dziecko samo w domu?

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu według prawa?

Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. kodeks wykroczeń wskazuje, że nie można zostawiać samego dziecka do ukończenia przez niego 7. roku życia, ponieważ to jest zagrożone karą grzywny albo naganą. Taki zabroniony czyn jest zwykle oceniany w indywidualny sposób. Trudno jest, żeby jednoznacznie określić, czym dokładnie jest niebezpieczna okoliczność dla zdrowia człowieka. W przypadku niepełnosprawnych dzieci nie ma wyznaczonego konkretnego wieku. Każde dziecko jest dojrzałe emocjonalnie w różnym wieku.

Zaleca się, aby rodzice wykupili polisę. Ubezpieczenie dziecka przez całą dobę zapewni mu ochronę, gdyby coś stało się nie tylko na terenie szkoły, ale także poza nią, choćby w trakcie przebywania w domu.

Kiedy dziecko dokona szkody osobie trzeciej, konsekwencje prawne ponoszą rodzice czy też prawni opiekunowie. Art. 426 ustawy kodeks cywilny wskazuje, że dziecku, które nie ukończyło jeszcze 13 lat, nie wolno przypisać winy.

To może Cię zainteresować: Co jest trudne w byciu rodzicem? 4 największe wyzwania

Jak przygotować się do pozostawienia dziecka w domu?

Przygotowując się do zostawienia dziecka samego w domu, na początku warto z nim szczerze porozmawiać. Trzeba wyjaśnić mu, na jaki okres czasu będzie ono same i wskazać, co może robić w tym czasie, a czego nie. Przykładem jest nierozmawianie z nieznajomymi. Warto kilka razy powtórzyć tę rozmowę.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa można zamknąć szafki, w których znajdują się niebezpieczne przedmioty. Ponadto zaleca się, aby dokładnie wytłumaczyć mniejszemu dziecku, jak i kiedy korzystać z telefonu. Dziecko musi również wiedzieć, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia powinno zgłosić się do sąsiadów o pomoc. Na koniec wystarczy upewnić się, czy dziecko wszystko zrozumiało.

Jak dziecko powinno wracać samo ze szkoły?

Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się szkoła, czyli jaka jest odległość do domu. Kiedy na trasie jest jezdnia, trzeba pamiętać, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym dziecko do ukończenia 7. roku życia może przemieszczać się tylko pod opieką osoby, która ukończyła minimum 10 lat.

Natomiast wyjątkiem jest, jeśli szkoła jest na tym samym osiedlu, a dookoła znajdują się „strefy zamieszkania” czy też „drogi wyłącznie dla pieszych”. Niestety nie każde dziecko po 7. roku życia jest jeszcze na tyle dojrzałe emocjonalnie, aby mogło samodzielnie wracać ze szkoły do domu.

Zobacz też: Czy można zrobić test na ojcostwo po latach?

O czym pamiętać, zostawiając dziecko samo w domu?

Reasumując: według polskiego prawa dziecko nie może pozostać samo w domu, dopóki nie ukończy 7. roku życia. Osoba, która ukończyła minimum 10 lat, może opiekować się dzieckiem do 7. roku życia.

Niezwykle ważne są rozmowy z dzieckiem na temat najczęstszych przyczyn wypadków. Istotne jest także, aby zwrócić uwagę, na ile dziecko jest dojrzałe emocjonalnie, sam wiek to jeszcze nie wszystko.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 25/02/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *