Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Zaprzeczenie ojcostwa – co warto wiedzieć?

Zaprzeczenie ojcostwa – co warto wiedzieć?

Zaprzeczenie ojcostwa jest możliwością, która przysługuje mężczyźnie w ściśle określonych sytuacjach. Co warto o tym wiedzieć?

Jaki jest termin na zaprzeczenie ojcostwa, Na co zwrócić uwagę przy zaprzeczeniu ojcostwa, Kto może zaprzeczyć ojcostwo, Czy można zaprzeczyć ojcostwo jeszcze w czasie ciąży

 

Spis treści:
Jaki jest termin na zaprzeczenie ojcostwa?
Na co zwrócić uwagę przy zaprzeczeniu ojcostwa?
Kto może zaprzeczyć ojcostwo?
Czy można zaprzeczyć ojcostwo jeszcze w czasie ciąży?

Jaki jest termin na zaprzeczenie ojcostwa?

Terminy jakie przysługują na wniesienie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa:

– w przypadku matki dziecka, jest to termin do 6 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, powództwo wnoszone przeciw ojcu,

– ojciec dziecka ma również 6 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, na wniesienie powództwa przeciwko żonie,

– samo dziecko jeśli osiągnęło pełnoletność, wówczas może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa nie później niż 3 lata od dnia osiągnięcia pełnoletności.

Terminy te są nie przekraczalne, jedynie prokurator może wystąpić z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa w dowolnym dla siebie terminie od momentu urodzenia dziecka, jednak nie jest ono możliwe po śmierci dziecka. Głównym zadaniem prokuratora jest zadbanie o dobro dziecka.

Na co zwrócić uwagę przy zaprzeczeniu ojcostwa?

Powództwo dotyczące zaprzeczenia ojcostwa nie może być przeprowadzone jeśli dziecko jest pełnoletnie. Kolejna przesłanka dotyczy poczęcia dziecka w trakcie zabiegu medycznego, na który mężczyzna wyraził zgodę. Zaprzeczenie ojcostwa nie może być wytoczone także po śmierci dziecka. Osobami które mogą wytoczyć powództwo jest ojciec dziecka, matka dziecka, oraz samo dziecko, w skrajnych przypadkach również prokurator.

Kto może zaprzeczyć ojcostwo?

Zaprzeczyć ojcostwu, może mężczyzna i to on musi udowodnić przed sądem, że nie jest ojcem dziecka. Wówczas zostaje wytoczone powództwo przeciwko dziecko oraz matce dziecka. Jeśli matka dziecka nie żyje, wówczas sprawa jest wytoczona tylko przeciwko dziecku. Istnieje również możliwość zaprzeczenia ojcostwu przez matkę dziecka, wówczas to sprawa dotyczy ojca dziecka i samego dziecka. Prawo taką samą możliwość dało również dziecku, jeśli tylko osiągnie pełnoletniość.

Czy można zaprzeczyć ojcostwo jeszcze w czasie ciąży?

Niestety polskie prawo nie dopuszcza możliwości wniesienia pozwu o zaprzeczeniu ojcostwa, w trakcie trwania ciąży. Z pozwem takim należy czekać do momentu urodzenia dziecka. Można jedynie wykonać testy DNA na ojcostwo, które po urodzeniu dziecka mogą być kluczowym dowodem w sprawie.

Data publikacji: 10/05/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021