Wszystko co powinieneś wiedzieć o ustaleniu ojcostwa Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Wszystko co powinieneś wiedzieć o ustaleniu ojcostwa

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ustaleniu ojcostwa

Czy ustalenie ojcostwa jest drogie, Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa, Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa, Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa

Ustalenie ojcostwa uwarunkowane jest przez polskie prawo rodzinne. Z pozwem takim może wystąpić zarówno domniemany ojciec dziecka, matka, ale także samo dziecko. Aczkolwiek, gdy dziecko osiągnie pełnoletność, bądź umrze to ustalenie takie jest w świetle polskiego prawa już niemożliwe. Należy także pamiętać, że w sytuacji, gdy matka, bądź dziecko wytaczają powództwo przeciwko domniemanemu ojcu, a on umrze, to powództwo takie zostaje kierowane przeciwko kuratorowi, który został ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Czy ustalenie ojcostwa jest drogie?
Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa?
Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa?
Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa?

Czy ustalenie ojcostwa jest drogie?

Kwestia ta jest zależna od tego czy ustalenie ojcostwa następuje jeszcze, gdy dziecko jest w łonie matki, czy już przyszło na świat. Bowiem, gdy test na ojcostwo wykonywany jest jeszcze przed narodzinami dziecka to koszt testu na ojcostwo waha się między 2000, a 7000 złotych. Z kolei przy tej drugiej możliwości koszt ten może wynieść między 700, 2000 złotych.

Kto ponosi koszty ustalenia ojcostwa?

Wszelkie koszty testu na ojcostwo związane z ustaleniem ojcostwa ponosi osoba, która wnosi o przeprowadzenie takiego badania ojcostwa.

Co się składa na koszt ustalenia ojcostwa?

Na koszt ustalenia ojcostwa składa się wyłącznie pobranie próbki DNA. Natomiast innej kwestii podlega fakt, że koszt testu na ojcostwo może się zmienić, jeżeli osoba zainteresowana szybszym poznaniem wyników, wniesie o tzw. badanie ekspresowe. Wtedy koszt badania na ojcostwo będzie większy. Przy badaniu ekspresowym czas oczekiwania na wynik wynosi z reguły maksymalnie do 48 godzin.

Od czego zależy koszt ustalenia ojcostwa?

Reasumując, koszt ustalenia ojcostwa zależy od tego, w którym momencie wykonywane jest takie badanie (czy w trakcie ciąży, czy po narodzinach dziecka), oprócz tego pod uwagę brana jest kwestia czy test na ustalenie ojcostwa ma odbyć się w trybie pilnym, czy standardowym. Jak już powyżej zostało wspomniane w trybie pilnym wynik otrzymywany jest do 48 godzin, z kolei w trybie standardowym z reguły do 10 dni. Zazwyczaj badanie zostaje przeprowadzane w trybie ekspresowym, gdy niezwłocznie trzeba dostarczyć takie dokument do sądu.

Data publikacji: 24/02/2020, Data aktualizacji: 16/09/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium