Ważne informacje dotyczące ustalenia ojcostwa
Dzięki badaniom na ustalenie ojcostwa można w prosty i szybki sposób ustalić czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka czy też nie. Wraz z rozwojem nauki został osiągnięty poziom dający stu procentową pewność dokładności wyniku, a także możliwości przeprowadzenia testów już na poziomie życia prenatalnego. Co ważne, ustalenie ojcostwa jest badaniem nieinwazyjnym, a dokładniej mówiąc w pełni bezpiecznym dla każdej osoby.
Jak pozyskać DNA, żeby ustalić ojcostwo?
Ustalenie ojcostwa – kiedy można wystąpić z pozwem?
Ustalenie ojcostwa – kto może go zażądać?
Ustalenie ojcostwa – gdzie zwrócić się o pomoc?
Spis treści
Jak pozyskać DNA, żeby ustalić ojcostwo?
Każde laboratorium odpowie na pytanie jak pozyskać DNA, żeby ustalić ojcostwo? Sposobów jest bardzo dużo. W większości przypadków pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka dziecka, matki i domniemanego ojca, który następnie poddawany jest analizie. Można także dokonać tego przy pomocy próbki krwi – szczególnie jeśli przeprowadzamy badanie na ojcostwo przed narodzeniem dziecka. Istnieje także opcja tzw. próbek dyskretnych. Polega to na tym, że dostarczamy do laboratorium przedmiot, na którym znajduje się materiał genetyczny danej osoby. Mowa tutaj np. o włosie, paznokciu, gumie do życia itp.
Ustalenie ojcostwa – kiedy można wystąpić z pozwem?
Z pozwem o ustalenie ojcostwa można wystąpić w każdym czasie po narodzeniach dziecka. Warunkiem jest jedynie, aby dziecko było żywe podczas składania wniosku. Nie można bowiem domagać się sprawy sądowej po śmierci dziecka.
Ustalenie ojcostwa – kto może go zażądać?
Ważną kwestią jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa jest kto może go zażądać? Tutaj z takim wnioskiem może wystąpić matka dziecka, domniemany ojciec lub prawny opiekun (jeśli np. matka straciła prawo do opieki i funkcję tą przejęła inna osoba). Kiedy dziecko osiągnie pełnoletniość może ono samo zgłosić chęć przeprowadzenia badania.
Ustalenie ojcostwa – gdzie zwrócić się o pomoc?
Wszelkich niezbędnych informacji, które dotyczą testów na ojcostwo udzieli nam kierownik urzędu stanu cywilnego, prawnik oraz laboratorium, do którego zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie badania DNA. Wszystko zależy jak sprawa będzie się toczyć, a dokładniej mówiąc czy trzeba będzie zgłaszać się do sądu, czy uda się sprawę załatwić na poziomie prywatnym.
pewnytato.pl Data publikacji: 23/08/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021