Uznanie ojcostwa przed porodem - od którego tygodnia ciąży można przeprowadzić test i czy NFZ refunduje badanie na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można przeprowadzić test i czy NFZ refunduje badanie na ojcostwo?

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można przeprowadzić test i czy NFZ refunduje badanie na ojcostwo?

Bycie pewnym i świadomym tatą to z pewnością niesamowite szczęście, ale jak upewnić się, że jest się ojcem? Obecnie dzięki testom DNA możesz to sprawdzić i zlecić wykonanie testu DNA. Mężczyzna może przyznać się to bycia tatą jeszcze przed narodzinami dziecka, a więc uznanie ojcostwa przed porodem. Mężczyzna taki nie tylko wchodzi od razu w dobre relacje z potomkiem, ale zapewnia dziedziczenie po sobie, ale także zobowiązuje się do alimentów w razie rozpadu małżeństwa czy związku. 

Uznanie ojcostwa przed porodem – od którego tygodnia ciąży można przeprowadzić test na ojcostwo w ciąży ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – czy badanie na ojcostwo można przeprowadzić na NFZ ?
Uznanie ojcostwa przed porodem – ile czasu się czeka na wynik testu na ojcostwo ?
Jakie dokumenty są potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem ?

Uznanie ojcostwa przed porodem – Od którego tygodnia ciąży można przeprowadzić test na ojcostwo w ciąży?

Już od 8-tego tygodnia ciąży można wykonać takie badania, chociaż najczęściej można spotkać się z klinikami wykonującymi taki test ok. 10-tego tygodnia ciąży. Przebiega ono w ten sposób, że od matki pobierana jest krew, tak jak w przypadku innych badań profilaktycznych, z żyły łokciowej.

Uznanie ojcostwa przed porodem – Czy badanie na ojcostwo można przeprowadzić na NFZ?

Badanie na ojcostwo to jedyny pewny sposób na potwierdzenie, czy dany partner jest ojcem dziecka. Nie jest to jednak badanie medyczne, a tylko takie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Badanie na ojcostwo nie ma na celu ani poprawy naszego stanu zdrowia, ani wykrycia choroby, tak więc sami będziemy musieli pokryć koszty badania. Dotyczy to w szczególności badań w celach prawnych, dla naszej wiedzy.

Uznanie ojcostwa przed porodem – Ile czasu się czeka na wynik testu na ojcostwo?

Zwykle na wynik testu na ojcostwo czeka się od 3-5 dni roboczych. Jednakże zdarzają się kliniki, które zastrzegają, że wynik może się pojawić dopiero po 10 dniach roboczych. W przypadku badania ekspress pewność zyskasz już po 48 godzinach!

Jakie dokumenty są potrzebne do uznania ojcostwa przed porodem?

Uznanie ojcostwa następuje w momencie, kiedy mężczyzna, od którego pochodzi dziecko, przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadcza, że jest ojcem. Niezbędne jest także potwierdzenie matki – równoczesne, lub najpóźniej do 3 miesięcy po złożeniu oświadczenia przez mężczyznę. Jeśli chodzi o niezbędne dokumenty będą to: dowody osobiste lub paszporty obojga rodziców, a także zaświadczenie lekarskie, lub karta ciąży.

Data publikacji: 19/01/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium