Uznanie ojcostwa polega na dobrowolnym oświadczeniu (najczęściej w Urzędzie Stanu Cywilnego) przez mężczyznę, że jest ojcem danego dziecka. Oświadczenie to musi potwierdzić matka, a dziecko nie może mieć innego ojca prawnego. Uznać dziecko można jeszcze przed jego narodzeniem albo po tym, jak się urodzi.
Spis treści
Uznanie ojcostwa – co oznacza?
Uznanie ojcostwa oznacza nie tylko złożenie przez mężczyznę stosownego oświadczenia, że jest ojcem danego dziecka i potwierdzenia tego przez matkę. Istotne jest to, że po dopełnieniu tych formalności mężczyzna stanie się prawnym ojcem dziecka, co zostanie odnotowane w jego akcie urodzenia. Mężczyzna ma więc wobec dziecka obowiązki prawne, ma do niego prawa rodzicielskie, musi się nim opiekować na wszystkich płaszczyzna, a także ponosić odpowiedzialność finansową. Nabywa również inne prawa, np. o współdziedziczeniu z dzieckiem. Jeśli uznanie następuje w ciąży, mężczyzna zostanie wpisany do aktu urodzenia po urodzeniu dziecka.
Uznanie ojcostwa – na czym polega?
Przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, konsulem (w przypadku mieszkania za granicą) lub sądem opiekuńczym mężczyzna oświadcza, a kobieta potwierdza, że jest on ojcem danego dziecka. W przypadku mężczyzny oświadczeniem jest stwierdzenie tego faktu, a kobiety – wyrażenie zgody. Matka ma 3 miesiące na dopełnienie formalności po tym, jak zrobi to mężczyzna. W przeciwnym razie nie dochodzi do uznania ojcostwa.
W urzędzie sporządzany jest akt uznania dziecka (lub dziecka nienarodzonego). Warto pamiętać, by przynieść do USC odpowiednie dokumenty – dowody tożsamości, zaświadczenie lekarskie o ciąży (tylko wtedy, gdy mężczyzna chce uznać dziecko przed narodzeniem), zaświadczenie o stanie cywilnym kobiety (musi być panną, wdową lub rozwódką – minimum 300 dni po ustaniu małżeństwa).
Uznanie ojcostwa – test DNA
Jeśli mężczyzna lub kobieta mają jakieś wątpliwości co do ojcostwa, warto przed uznaniem dziecka wykonać test genetyczny na ojcostwo. Pozwoli on wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo w sposób jednoznaczny, dzięki czemu rodzina będzie miała pewność na całe życie. Takie badanie zrealizować można w ciąży bądź po narodzinach dziecka. Niezależnie od tego, kiedy się to zrobi, wynik zawsze będzie pewny.
Zobacz też: