Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa

Kiedy można ustalić kto jest ojcem dziecka, Jak ustalić ojcostwo a jak uznać, Jak ustalić ojcostwo domowym sposobem, Jak ustalić ojcostwo jak ojciec nie żyje

Ustalenie ojcostwa w dzisiejszych czasach staje się działaniem dość popularnym, które odbywa się według przepisów polskiego prawa rodzinnego.

Kiedy można ustalić kto jest ojcem dziecka?
Jak ustalić ojcostwo a jak uznać?
Jak ustalić ojcostwo domowym sposobem?
Jak ustalić ojcostwo jak ojciec nie żyje?

Kiedy można ustalić, kto jest ojcem dziecka?

Otóż ustalić, kto jest ojcem można zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i po narodzinach dziecka. Jeżeli chodzi o ustalenie ojcostwa w trakcie trwania ciąży to można tego dokonać już po dziesiątym tygodniu od momentu zapłodnienia.

Jak ustalić ojcostwo, a jak uznać?

Jeżeli chodzi o ustalenie ojcostwa to należy wykonać badanie DNA, w tym celu potrzebne jest pobranie materiału genetycznego od dziecka oraz domniemanego ojca. Z kolei, jeżeli chodzi o uznanie ojcostwa to konieczne będzie tutaj złożenie oświadczenia przed kierownikiem stanu cywilnego, że mężczyzna, od którego pochodzi dziecko jest faktycznie jego ojcem. Złożenie takiego oświadczenia jest konieczne zarówno ze strony ojca dziecka, jak i matki. Matka dziecka na złożenie oświadczenia ma trzy miesiące.

Jak ustalić ojcostwo domowym sposobem?

Aby sprawdzić ojcostwo domowym sposobem należy zamówić test DNA, który w pełni można wykonać w zaciszu swojego domu. Testy na ojcostwo są bezpieczne, dyskretne oraz wygodne. W celu wykonania takiego testu niezbędne będzie pobranie wymazu w polika – zarówno od dziecka, jak i od domniemanego ojca.

Jak ustalić ojcostwo, jak ojciec nie żyje?

Ustalenie ojcostwa, gdy ojciec nie żyje można wykonać poddając analizie mikroślady, które zostały zostawione przez zmarłego, np. ślina na szczoteczce do zębów, bądź włosy po goleniu w maszynce. Oprócz tego można poddać analizie chromosom Y, którego nie posiadają kobiety. Analiza ta polega na pobraniu materiału genetycznego od wszystkich mężczyzn, należącymi do bliskiego kręgu rodziny zmarłego. Kolejną możliwością jest analiza statystyczna, która polega na pobraniu próbek z materiałem genetycznym od matki zmarłego, jego siostry, a nawet drugiego dziecka. Aczkolwiek osoby, które wyrażą chęć do udziału w badaniu powinny mieć 100 procentową pewność, że rzeczywiście są spokrewnione ze zmarłym.

Data publikacji: 27/06/2020, Data aktualizacji: 20/07/2020