Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Ustalenie ojcostwa prawo

Ustalenie ojcostwa prawo

Ustalenie ojcostwa prawo

Jeżeli chodzi o ustalenie ojcostwa prawo przewiduje, iż domniemywa się, że ojcem jest mąż lub były mąż (do 300 dni po rozwodzie) matki lub przy dziecku pozamałżeńskim: jeśli zostanie uznane przez ojca (przy zgodzie matki) lub ustali się ojcostwo w procesie sądowym. Przepisy regulowane są przed Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Ustalenie ojcostwa prawo przy domniemaniu ojcostwa męża

Jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa prawo przewiduje, że ojcem prawnym dziecka staje się automatycznie mąż matki (wyjątek to moment, w którym para jest w separacji dłużej niż 300 dni). Mąż matki (były) zapisany jako ojciec w akcie urodzenia jest także wtedy, kiedy od uprawomocnienia się wyroku sądu w sprawie ustania lub unieważnienia ich małżeństwa nie minęło 300 dni.

Aby to domniemanie obalić, konieczne jest złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Mężczyzna złożyć może go do 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o narodzinach, kobieta w ciągu 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka, dziecko od 18. do 21. roku życia oraz w dowolnym terminie prokurator. Po wydaniu wyroku o zaprzeczenie ojcostwa, inny mężczyzna może uznać dziecko lub może dojść do sądowego procesu o ustalenie ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa prawo przy uznaniu dziecka

Uznanie dziecka polega na dobrowolnym zdeklarowaniu, że dany mężczyzna to ojciec dziecka. Mężczyzna musi złożyć oświadczenie w Urzędzie Stanu Cywilnego, sądzie opiekuńczym lub przed konsulem (gdy mieszka za granicą), co potwierdza również matka dziecka. Kobieta musi dopełnić formalności nie później niż do 3 miesięcy od dnia, w którym zrobił to mężczyzna.

Uznanie następuje tylko wtedy, jeśli zarówno mężczyzna, jak i kobieta złożą swoje oświadczenia. Przy podpisywaniu aktu uznania należy mieć ze sobą dowody tożsamości, a kobieta także dokument, który potwierdza jej stan cywilny. Podczas uznawania ojcostwa dziecko nie może mieć innego ojca prawnego. Uznanie może nastąpić zanim urodzi się dziecko lub gdy jest ono już na świecie. Trzeba to zrobić jednak zanim skończy 18. rok życia. Tak wygląda ustalenie ojcostwa przez prawo.l

Sądowe ustalenie ojcostwa – prawo

Jeśli matka nie zgadza się na uznanie, że ojcem jest dany mężczyzna lub gdy nie chce on dobrowolnie uznać dziecka, można złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa prawo. Polega on na udowodnieniu, że dany mężczyzna jest lub nie jest ojcem biologicznym dziecka. Pozew wnieść można w dowolnym momencie (rodzice do ukończenia przez dziecko pełnoletności), do właściwego Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego. Wnosi go matka, domniemany ojciec, dziecko lub prokurator. Osoba wnosząca pozew jest zwolniona z kosztów, chyba że wniesienie tego pozwu jest niezasadne.

W sądzie ojcostwo jest ustalane na podstawie wyników sądowego testu DNA na ojcostwo, który jest jednoznaczny i pewny. Pobranie próbek DNA i późniejsza ich analiza oraz porównanie profili genetycznych to pewna metoda na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa, chociaż można przedstawić również inne dowody (np. zeznania biegłych, wyniki innych badań).

 


Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 14/07/2016, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Prawo, Ustalenie ojcostwa

2komentarze

  • Awatar dla Mama Mama pisze:

    Dzień dobry . Mam pytanie złożyłam pozew do sądu o ustalenie ojcostwa i alimentów na córkę jednak mi go zwrócili z powodu braku danych o rodzicach pozwanego. Dodam że znam dane ojca córki. Oraz ze pozwany nie jest polakiem i mieszka w Wielkiej Brytanii już od 18 lat ma obywatelstwo angielskie z pochodzenia jest pakistanczykiem. Sama tych danych nie moge znaleźć w ambasadzie i konsulacje nie chca mi udzielic informacji bo nie jestem pozwanego zona i udzielaja tylko dla sadu takie dane a sad sie tym nie zajmuje taką dostałem informacje w pozwie zwrotnym. Dodam jeszcze ze pozwanego rodzice nie zyja juz od ponad 20 lat. Co mam w tej sytuacji zrobic i gdzie z tym pójść?prosze o odpowiec. Z góry dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *