Ustalenie ojcostwa na drodze sądowej - badania DNA. Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ustalenie ojcostwa na drodze sądowej – badania DNA.

Ustalenie ojcostwa na drodze sądowej – badania DNA.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA, Jaki materiał jest potrzebny do ustalenia ojcostwa, Jak ustalić ojcostwo w sądzie, Co z alimentami po ustaleniu ojcostwa

Ustalenie ojcostwa to testy wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa. Niekiedy, badanie na ojcostwo jest jedynym rozwiązaniem podczas toczących się rozpraw sądowych o uznanie dziecka lub przyznanie alimentów. Badania te wykonywane są poprzez analizę kodu DNA w sposób nieinwazyjny, bezpieczny, szybki, skuteczny i wiarygodny.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?
Jaki materiał jest potrzebny do ustalenia ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo w sądzie?
Co z alimentami po ustaleniu ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA?

Ustalenie ojcostwa poprzez wykonanie testu DNA pozwala określić pokrewieństwo. Wynik badania wykazuje 99,999999% powinowactwo lub 100% je wyklucza. Badanie na ojcostwo można wykonać poprzez zakup odpowiedniego pakietu oraz odesłaniu obranej próbki lub wykonać je w specjalistycznym laboratorium genetycznym. Próbkę należy pobrać od domniemanego ojca oraz badanego dziecka.

Jaki materiał jest potrzebny do ustalenia ojcostwa?

Próbkę można pozyskać na wiele sposobów. Materiał DNA może zostać pobrany z wewnętrznej strony policzka – na specjalna szpatułkę, z włosów, z maszynki do golenia, szczoteczki do zębów czy niedopałka papierosa. Test DNA na ojcostwo można wykonać również podczas trwania ciąży. Konieczna jest wtedy analiza pobranej krwi matki oraz porównanie jej z DNA mężczyzny. Materiał powinien być odpowiednio zabezpieczony i dostarczony do analizy.

Jak ustalić ojcostwo w sądzie?

O ustalenie ojcostwa na drodze sądowej może ubiegać się ojciec, matka, jak i samo dziecko. W tym celu należy złożyć odpowiedni pozew, a na samej rozprawie udowodnić lub zaprzeczyć ojcostwu. Niezbitym dowodem na wystąpienie lub brak pokrewieństwa jest wynik badań DNA.

Co z alimentami po ustaleniu ojcostwa?

Po pozytywnym ustaleniu ojcostwa można złożyć wniosek o ustalenie alimentów. Badania DNA oraz potwierdzenie pokrewieństwa zobowiązuje rodzica do płacenia alimentów na rzecz dziecka, w wysokości ustalonej przez sąd. Krewny dziecka zobowiązany jest do przedstawienia wysokości zarobków, jak również statutu życiowego. Na tej podstawie sąd przydziela alimenty i zobowiązuje do współponoszenia wydatków w trakcie ciąży , narodzin i po porodzie.

Data publikacji: 27/05/2020, Data aktualizacji: 22/06/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium