Ustalenie ojcostwa – kilka informacji
Do uregulowania kwestii prawnych związanych z rodzicielstwem i obowiązków z tego tytułu płynących w niektórych przypadkach jest potrzebne ustalenie ojcostwa. W tym celu wykonuje się zazwyczaj badanie genetyczne, które może w 100 procentach zaprzeczyć ojcostwu, jak również w 99 procentach potwierdzić ojcostwo. Wynik takiego badania DNA jest niepodważalnym dowodem w każdym postępowaniu sądowym.
Na czym polega ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa?
Jak wygląda proces ustalenia ojcostwa?
W jakich sytuacjach test na ustalenie ojcostwa daje pewny wynik?
Jaki materiał potrzebny jest do ustalenia ojcostwa?
Spis treści
Na czym polega ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa?
Ustalenie ojcostwa i pokrewieństwa polega na przyznaniu faktu, iż dane dziecko faktycznie pochodzi od danego mężczyzny. Oczywiście nie ma tutaj znaczenia czy dziecko zostało poczęte w związku małżeńskim czy też nie. W większości sytuacji sąd, aby mieć pewność co do ustalenia stanu faktycznego zleca wykonanie badań DNA. Natomiast badanie takie może zostać również wykonane na własną rękę.
Jak wygląda proces ustalenia ojcostwa?
Jeżeli chodzi o proces o ustalenie ojcostwa to rozpoczyna się on od wniesienia pozwu do sądu rejonowego, który będzie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego, bądź miejsce zamieszkania powoda, czyli osoby, która wnosi pozew do sądu. W sytuacji ustalenia ojcostwa polskie prawo przewiduje dwie właściwości miejscowe do wnoszenia pozwu do sądu. Następnie odbywa się przeprowadzenie testu na ojcostwo, czyli badań genetycznych, które dadzą pewny wynik tego, czy domniemany ojciec dziecka rzeczywiście nim jest.
W jakich sytuacjach test na ustalenie ojcostwa daje pewny wynik?
Wynik testu na ustalenie ojcostwa zawsze daje pewny wynik, niezależnie od tego czy badanie zostało przeprowadzone jeszcze, gdy dziecko jest w łonie matki, czy już po jego urodzeniu. Wynik takiego badania jest wystarczającym dowodem dla sądu.
Jaki materiał potrzeby jest do ustalenia ojcostwa?
Jeżeli chodzi o materiał genetyczny, który jest potrzebny do ustalenia ojcostwa może nim być zarówno wymaz z policzka, krew, jak również szczoteczka do zębów, bądź maszynka do golenia. Materiał genetyczny powinien zostać pobrany zarówno od domniemanego ojca, jak również od dziecka.
pewnytato.pl Data publikacji: 19/12/2020, Data aktualizacji: 18/01/2021