Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalenie ojcostwa – co wiedzieć?

Ustalenie ojcostwa – co wiedzieć?

Ustalenie ojcostwa jest często niezwykle ważne nie tylko dla kobiety, ale również i dla ojca. Nic więc dziwnego, że istnieje coraz więcej sposobów na to, aby dociec, kto jest ojcem, a także coraz więcej osób, które się na takie sprawdzanie decydują. Warto więc wiedzieć o tym, jak najwięcej, aby wybrać najlepszą z możliwości.

W jakich sytuacjach możliwe jest ustalenie ojcostwa?
Kto może starać się o ustalenie ojcostwa?
W jaki sposób odbywa się ustalenie ojcostwa?
Ile czasu oczekuje się na ustalenie ojcostwa?

W jakich sytuacjach możliwe jest ustalenie ojcostwa?

Ustalenie ojcostwa jest możliwe przede wszystkim, wtedy gdy ojciec lub matka nie mają pewności co do tego, kto jest ojcem narodzonego dziecka. Gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, lepiej rozwiązać je dla dobra wszystkich zainteresowanych. Ustalenie ojcostwa jest istotne także w przypadku ustalania alimentów na dziecko.

Kto może starać się o ustalenie ojcostwa?

O ustalenie ojcostwa ubiegać może się, zarówno matka, jak i rzekomy ojciec dziecka. Jeśli sprawy nie da się załatwić pomiędzy dwoma osobami, wtedy specjalne pismo może zostać złożone do sądu. Wtedy to właśnie sąd zadecyduje o tym, czy mężczyzna poddany zostanie testom na ojcostwo. Z reguły jednak wykonanie takich badań DNA jest jak najbardziej możliwe.

W jaki sposób odbywa się ustalenie ojcostwa?

Wszystko zależy od tego czy obie osoby doszły do porozumienia czy może sprawa trafiła do sądu. Jeśli trafiła do sądu, wtedy poczekać trzeba na rozprawę oraz werdykt sądowy. Jeśli jednak partnerzy dogadają się w tej sprawie, wtedy zazwyczaj wystarczy wykonać testy genetyczne w jednym z laboratoriów genetycznych. Pobiera się w tym celu materiał genetyczny od rzekomego ojca oraz dziecka.

Ile czasu oczekuje się na ustalenie ojcostwa?

Tak naprawdę wszystko zależy od wybranego laboratorium genetycznego. To właśnie dlatego należy zapoznać się z wiadomością zawartą na jego stronie. Niemniej jednak czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż kilka tygodni. Oczywiście jeśli cała sprawa miała swój finał w sądzie, wtedy naturalnie cały proces będzie wydłużony i zależeć będzie przede wszystkim od decyzji sądowych oraz ewentualnych apelacji i trudności po drodze.

Data publikacji: 14/11/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021