Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Prawo > Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz – czy to możliwe?

Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz – czy to możliwe?

Szukasz informacji, czy w przypadku ustalenia ojcostwa alimenty wstecz są automatycznie zasądzone? Czy należy się o nie ubiegać oddzielnie? Jaka jest szansa, by sąd orzekł o przyznaniu alimentów wstecznych? Podpowiadamy poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz – czy można się o nie ubiegać?

Czy ustalenie ojcostwa i alimenty wstecz przyznane w późniejszym czasie można potraktować jako oczywistość? Okazuje się, że nie. To, że na początku zostało ustalone ojcostwo, nie znaczy, że mężczyzna musi w każdym przypadku płacić alimenty wsteczne.

Taka możliwość zachodzi tylko w konkretnych okolicznościach – gdy istnieją niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania. Jeśli matka zaciągnęła długi (np. pożyczki, kredyty), które wynikały np. z konieczności leczenia,  spłaty zadłużonych opłat, bardzo trudnej sytuacji finansowej – może wnioskować o alimenty wsteczne.

Wymaga to przedstawienia stosownej dokumentacji wyjaśniającej dane okoliczności. Sytuacja samotnego wychowywania dziecka najczęściej nie stanowi dla sądu wystarczającego argumentu do przyznania alimentów wstecznych. Warto zaznaczyć, że alimenty te są ograniczone w czasie – można wnioskować o 3 lata wstecz przed wniesieniem powództwa.

Czy późniejsze ustalenie ojcostwa zobowiązuje do alimentów wstecz?

Czy późniejsze ustalenie ojcostwa a alimenty wstecz to reguła? Otóż nie. Alimenty są obowiązkowe, gdy mężczyzna jest prawnie ustanowionym ojcem dziecka. Jeśli np. przez kilka lat nie wiedział o istnieniu dziecka, to nie mógł płacić alimentów.

W takiej sytuacji w momencie ustalenia ojcostwa, kobieta może wnioskować o przyznanie alimentów, a za wcześniejszy okres żądać zwrotu poniesionych kosztów, tzw. roszczenia regresowego.

Jest to zsumowana kwota pieniężna, którą rodzic poniósł na wydatki związane z utrzymaniem dziecka, a nie miesięczne wpłaty. Kwota ta może obejmować 3 lata wstecz, a ubieganie się  o nią wymaga przedstawienia uzasadnienia.

Samotne wychowywanie dziecka nie jest w większości przypadków wystarczające do uzyskania tej kwoty.

Czy badania DNA pomagają w ustaleniu ojcostwa?

Jakie znaczenie mają badania DNA przy ustalaniu ojcostwa? Badania DNA są najlepszym, niepodważalnym dowodem dla sądu, świadczącym o tym, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Skracają czas trwania procesu, dzięki czemu uczestnicy mogą uniknąć osobistych pytań ze strony sądu, mających na celu ustanowienie ojcostwa.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/10/2021

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *