Ustalanie ojcostwa a aspekty prawne Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Ustalanie ojcostwa a aspekty prawne

Ustalanie ojcostwa a aspekty prawne

Badanie na ojcostwo można być przeprowadzone z nakazu sądu lub prywatnie. Wynik badania może posłużyć do ustalania praw rodzicielskich, uzyskania alimentów oraz rozstrzygnięcia spraw spadkowych. Do badania niezbędna jest próbka DNA, a samo badanie jest proste w wykonaniu. Jak ustalić ojcostwo i jakie daje ono możliwości prawne?

Jak ustalić ojcostwo, gdy ojciec dziecka nie żyje?
Jak ustalić ojcostwo bez zgody ojca?
Jak ustalić ojcostwo – co ze wstecznymi alimentami?
Jak ustalić ojcostwo – co z nazwiskiem dziecka po ustaleniu ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo, gdy ojciec dziecka nie żyje?

Współczesna medycyna oraz nowoczesne metody analityczne umożliwiają uzyskanie wyniku badania na ojcostwo nawet po śmierci ojca. Jak ustalić ojcostwo w tym przypadku? Obecnie mamy do dyspozycji kilka możliwości o bardzo wysokiej skuteczności. Do badania można wykorzystać przedmiot codziennego użytku, który posiadała dana osoba. Może to być szczoteczka do zębów lub golarka. Jeżeli jest taka możliwość, można wykorzystać również próbkę włosa. Inną metodą jest pobranie materiału DNA od członków rodziny zmarłego.

Jak ustalić ojcostwo bez zgody ojca?

O tym, jak ustalić ojcostwo może zdecydować matka dziecka, a także domniemany ojciec. Do ustalenia ojcostwa niezbędna jest próbka materiału pochodząca zarówno od ojca, jak i dziecka. Najczęściej jest to wymaz z policzka lub krew. W niektórych przypadkach domniemany ojciec może odmówić udziału w teście na ojcostwo. Brak jego zgody na pobranie materiału do badania nie oznacza, że nie można ustalić ojcostwa inną metodą. W tej sytuacji próbkę do badania może stanowić dowolny przedmiot używany przez daną osobę, na którym może znajdować się materiał genetyczny. Tak samo, jak w przypadku śmierci ojca, tutaj również badaniu można poddać krewnych domniemanego ojca.

Jak ustalić ojcostwo – co ze wstecznymi alimentami?

W pewnych okolicznościach matka dziecka może ubiegać się o przydzielenie alimentów wstecznych. Ich przyznanie nie zawsze jest takie proste. Sąd może przyznać alimenty wsteczne tylko w niektórych przypadkach. Mowa tutaj m.in. o trudnej sytuacji finansowej matki, konieczności wzięcia kredytów czy pożyczek na leczenie dziecka bądź pokrycie kosztów jego utrzymania. Warto też pamiętać, że w sądowych procesach o przyznanie ojcostwa to sąd decyduje jak ustalić ojcostwo. Najczęściej zaleca badanie DNA z wymazu z policzka.

Jak ustalić ojcostwo – co z nazwiskiem dziecka po ustaleniu ojcostwa?

Gdy już wiadomo, jak ustalić ojcostwo, warto również wiedzieć jakie nazwisko zostanie przyznane dziecku. Dziecko, które urodziła samotna matka, dostaje zazwyczaj takie nazwisko, które nosi matka w chwili jego urodzenia. Przyznanie nazwiska dziecku, którego ojciec uznał ojcostwo, zazwyczaj odbywa się drogą prawną. Istotne jest tutaj złożenie oświadczenia obojga rodziców, w którym określą nazwisko dziecka. Wraz z tym dokumentem rodzice składają dodatkowo oświadczenia niezbędne do uznania ojcostwa. Rodzice mogą ustalić dla dziecka nazwisko jednego z nich bądź połączyć nazwiska matki i ojca. W przypadku ustalania ojcostwa drogą sądową, nazwisko dziecka przydzielane jest w wyroku sprawy na ojcostwo.

Data publikacji: 28/07/2022, Data aktualizacji: 12/08/2022