Testy ojcostwa, jakie wybrać i gdzie zrobić ? – pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Testy ojcostwa – na czym polegają i jak je zrobić?

Testy ojcostwa – na czym polegają i jak je zrobić?

 

testy ojcostwa
Testy ojcostwa są badaniami DNA, dzięki którym możesz jednoznacznie wykluczyć bądź potwierdzić ojcostwo. W zależności od Twojej sytuacji, masz możliwość zlecenia testu w ciąży (prywatne) albo po urodzeniu dziecka (do celów sądowych lub prywatnych).

Rezultat jest zawsze jednoznaczny i pewny, bez względu na to, jaki rodzaj testu i próbek DNA wybierzesz.

Na czym polegają testy ojcostwa?

Na początku pobiera się próbki DNA od wszystkich uczestników testu (dziecka i potencjalnego ojca, czasami również od matki). Można wykorzystać dowolne próbki z materiałem genetycznym, czyli krew, wymazy z policzka bądź mikroślady (np. używaną szczoteczkę do zębów, używany smoczek czy chusteczkę ze śladami wydzielin).

Następnie w laboratorium ustalane są profile genetyczne osób badanych. Nazywa się je „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ każdy człowiek ma swój unikalny, który dziedziczy po rodzicach (w połowie po matce i w połowie po ojcu).

Na końcu ustalone profile są ze sobą porównywane, by wykluczyć albo potwierdzić ojcostwo.

Rodzaje testów ojcostwa

Testy ojcostwa mogą być realizowane jeszcze w ciąży (po 10. tygodniu) lub kiedy dziecko się urodzi (od drugiej doby po urodzeniu). W ciąży próbki od dziecka pobiera się w placówce (izolując DNA dziecka z krwi matki lub pobierając płyn owodniowy, którym są obecne komórki dziecka), a potem porównuje z DNA mężczyzny i matki.

Po narodzinach masz do wyboru test do celów sądowych lub prywatnych.

Pierwszy wykonuje się z wykorzystaniem formalnej  procedury (pobranie próbek – wymazu z policzka lub krwi w placówce, dołączenie ekspertyzy do wyniku etc.), a jego rezultat jest dla sądu dowodem rozstrzygającym.

Prywatny test na ojcostwo może być natomiast przeprowadzony anonimowo, bez udziału matki i na podstawie dowolnych próbek, które pobrać można nawet w domu za pomocą specjalnego zestawu. Czytaj więcej o prywatnym teście na ojcostwo

Testy ojcostwa – o czym mówi wynik?

Testy na ojcostwo są wykonywane po to, by wskazać, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Ich rezultat jest pewny i jednoznaczny, bez względu na to, czy wykonujesz test w ciąży czy po narodzinach. To możliwe, ponieważ analizowane w teście fragmenty DNA są niezmienne i ustalone w życiu płodowym.

Również rodzaj próbek nie ma znaczenia dla wyniku – DNA w każdym miejscu jest identyczne. Warto również wiedzieć, że wystarczy jeden test w życiu, by mieć pewność na zawsze.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/04/2017, Data aktualizacji: 18/07/2017

Wpisany w:: Badania DNA, pewnytato.pl, Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium