Testy na ustalenie ojcostwa - najważniejsze informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ustalenie ojcostwa – najważniejsze informacje

Testy na ustalenie ojcostwa – najważniejsze informacje

Czy można zrobić test na ustalenie ojcostwa bez wychodzenia z domu, Jaki test na ustalenie ojcostwa wybrać, Co jest potrzebne do testu na ustalenie ojcostwa, Do kogo jest skierowany test na ustalenie ojcostwa

Test na ustalenie ojcostwa to bardzo pewny sposób na ustalenie, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Wykonać go można samodzielnie, bez wychodzenia z domu, a wyniki dają prawie stuprocentową pewność. Jednak tego typu testy zwykle nie mogą być wykorzystane jako dowód sądowy. Służą one jedynie dla informacji klientów.

Czy można zrobić test na ustalenie ojcostwa bez wychodzenia z domu?
Jaki test na ustalenie ojcostwa wybrać?
Co jest potrzebne do testu na ustalenie ojcostwa?
Do kogo jest skierowany test na ustalenie ojcostwa?

Czy można zrobić test na ustalenie ojcostwa bez wychodzenia z domu?

Aby wykonać test na ojcostwo w domu, należy zamówić specjalny zestaw do pobierania próbek. Następnie zgonie z załączoną instrukcją należy pobrać pobrać materiał genetyczny (pod postacią śliny) i odesłać go do laboratorium. Po kilku dniach zleceniodawca powinien otrzymać wynik analizy za pośrednictwem poczty. Jest to bardzo wygodne, ponieważ w ten sposób badania może wykonać każdy, nawet osoby mieszkające daleko od specjalistycznych laboratoriów czy przebywające za granicą.

Jaki test na ustalenie ojcostwa wybrać?

Poszczególne badania na ojcostwo nie są sobie równe. Ich koszt jest zależny od tego jaka pewność gwarantuje laboratorium i jakie ma ono doświadczenie. Często można trafić na tańsze testy, jednak laboratoria, które je wykonują nie posiadają wymaganych certyfikatów i akredytacji. Dlatego warto zdecydować się na sprawdzone laboratorium, które cieszy się dobrymi opiniami i sporym doświadczaniem oraz wykwalifikowaną kadrą.

Co jest potrzebne do testu na ustalenie ojcostwa?

Do wykonania badania potrzebny jest materiał genetyczny dziecka i jego potencjalnego ojca biologicznego. Może on być pobrany za pomocą specjalnego zestawu np. z jamy ustnej lub może to być jakikolwiek inny materiał np. włosy. Ponadto, aby badania mogły być wykorzystane jako dowód na rozprawie sądowej potrzebne będzie specjalna decyzja sądu.

Do kogo jest skierowany test na ustalenie ojcostwa?

Mężczyźni decydują się na przeprowadzenie testu na ojcostwo, kiedy nie są pewni czy dziecko, które wychowują jest ich biologicznym potomkiem. Ponadto przesłankami do wykonania takiego badania może też być brak zaufania do partnerki i poddawanie w wątpliwość jej wierności. Czasem testy wykonuje się, kiedy po urodzeniu dziecko wykazuje jakieś cechy lub posiada wady genetyczne, która mogą nasuwać przypuszczenie, że ojcem jest ktoś inny. Testy genetyczne, mające na celu ustalenie ojcostwa można także zrobić jeżeli do ciąży doszło na skutek przestępstwa, a badanie ma potwierdzić tożsamość sprawcy.

Data publikacji: 10/04/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium