Testy DNA na ojcostwo - 3 najważniejsze fakty- pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Testy DNA na ojcostwo – 3 najważniejsze fakty

Testy DNA na ojcostwo – 3 najważniejsze fakty

Testy DNA na ojcostwo Testy DNA na ojcostwo to pewny sposób na wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa. Możesz wykonać takie badanie do celów prywatnych albo do celów sądowych. W zależności od rodzaju testu, próbki są różne, np. używana szczoteczka do zębów, wymaz z policzka, krew czy płyn owodniowy.

Testy DNA na ojcostwo są bardzo dokładne

Aby wykonać test na ojcostwo, konieczne jest pobranie próbek materiału genetycznego wszystkich uczestników. Później w laboratorium ustalane są i porównywane ich profile genetyczne, czyli „genetyczne odciski palca”. Porównanie profili DNA umożliwia jednoznacznie wskazanie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka.

Testy DNA na ojcostwo są wszechstronnie wykorzystywane

Test DNA na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży – od 10. tygodnia. Wtedy próbką dziecka jest DNA wyizolowane z krwi matki, próbką matki również krew, a mężczyzny – wymaz z policzka. Po 15. tygodniu ciąży można wykonać test z płynu owodniowego i dowolnych próbek mężczyzny i matki. Po urodzeniu dziecka test DNA na ojcostwo można zrealizować do celów prywatnych – wtedy może być wykonany anonimowo, bez udziału matki i bez wychodzenia z domu.

Próbkami w takim teście są wymazy z policzka lub dowolne elementy z DNA (np. używany smoczek, zużyta guma do żucia czy używana maszynka do golenia). Testy na ojcostwo do celów sądowych wymagają skorzystania z konkretnej procedury, która obejmuje m.in. sprawdzenie tożsamości badanych, pobranie próbek w placówce i dodanie do rezultatu ekspertyzy eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa. Próbkami mogą być wymazy z policzka lub krew.

Testy DNA na ojcostwo są skrupulatne i komfortowe

Wynik testu DNA na ojcostwo zawsze jest pewny i jednoznaczny – bez względu na rodzaj badania i rodzaj wykorzystanych próbek. To możliwe, ponieważ ustalone profile genetyczne są unikatowe dla każdego człowieka i dziedziczone po rodzicach. Co więcej, dzięki analizie aż 34 markerów DNA, rezultat jest pewny nawet w momencie badania tylko dziecka i mężczyzny i to nawet w nietypowych sytuacjach (np. gdy u dziecka wystąpiła mutacja, której nie da się przewidzieć). Analizowane fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają, a ich ustalenie następuje już w życiu płodowym, więc test jest pewny jeszcze zanim dziecko się urodzi.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/05/2017, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Badania DNA, pewnytato.pl, testy DNA, Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium