Testy DNA na ojcostwo to pewny sposób na wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa. Możesz wykonać takie badanie do celów prywatnych albo do celów sądowych. W zależności od rodzaju testu, próbki są różne, np. używana szczoteczka do zębów, wymaz z policzka, krew czy płyn owodniowy.
Spis treści
Testy DNA na ojcostwo są bardzo dokładne
Aby wykonać test na ojcostwo, konieczne jest pobranie próbek materiału genetycznego wszystkich uczestników. Później w laboratorium ustalane są i porównywane ich profile genetyczne, czyli „genetyczne odciski palca”. Porównanie profili DNA umożliwia jednoznacznie wskazanie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka.
Testy DNA na ojcostwo są wszechstronnie wykorzystywane
Test DNA na ojcostwo można wykonać jeszcze w ciąży – od 10. tygodnia. Wtedy próbką dziecka jest DNA wyizolowane z krwi matki, próbką matki również krew, a mężczyzny – wymaz z policzka. Po 15. tygodniu ciąży można wykonać test z płynu owodniowego i dowolnych próbek mężczyzny i matki. Po urodzeniu dziecka test DNA na ojcostwo można zrealizować do celów prywatnych – wtedy może być wykonany anonimowo, bez udziału matki i bez wychodzenia z domu.
Próbkami w takim teście są wymazy z policzka lub dowolne elementy z DNA (np. używany smoczek, zużyta guma do żucia czy używana maszynka do golenia). Testy na ojcostwo do celów sądowych wymagają skorzystania z konkretnej procedury, która obejmuje m.in. sprawdzenie tożsamości badanych, pobranie próbek w placówce i dodanie do rezultatu ekspertyzy eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa. Próbkami mogą być wymazy z policzka lub krew.
Testy DNA na ojcostwo są skrupulatne i komfortowe
Wynik testu DNA na ojcostwo zawsze jest pewny i jednoznaczny – bez względu na rodzaj badania i rodzaj wykorzystanych próbek. To możliwe, ponieważ ustalone profile genetyczne są unikatowe dla każdego człowieka i dziedziczone po rodzicach. Co więcej, dzięki analizie aż 34 markerów DNA, rezultat jest pewny nawet w momencie badania tylko dziecka i mężczyzny i to nawet w nietypowych sytuacjach (np. gdy u dziecka wystąpiła mutacja, której nie da się przewidzieć). Analizowane fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają, a ich ustalenie następuje już w życiu płodowym, więc test jest pewny jeszcze zanim dziecko się urodzi.
Zobacz też: