Testy DNA bez zgody drugiego rodzica - jak można je wykonać? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy DNA bez zgody drugiego rodzica – jak można je wykonać?

Testy DNA bez zgody drugiego rodzica – jak można je wykonać?

Test na rodzicielstwo jest nowoczesną formą badania DNA, które pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa/macierzyństwa. Wielu rodziców zastanawia się, czy test na ojcostwo może zostać wykonany bez zgody drugiego opiekuna dziecka. Badanie wykonane w tajemnicy jest często jedyną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy ojca?
Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy matki?
Czy dziecko może zrobić test na rodzicielstwo bez wiedzy rodziców?
Czy dziadkowie mogą zlecić test na rodzicielstwo?

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy ojca?

Laboratoria genetyczne oferują badanie na ojcostwo wykonywane do celów prywatnych – polskie prawo nie zabrania wykonania takiej analizy bez wiedzy ojca, jednak wymagane jest dostarczenie próbki pochodzącej od dziecka oraz domniemanego ojca. Zazwyczaj test na ojcostwo wykonywany bez wiedzy ojca opiera się na mikrośladach. Do tego celu można wykorzystać przedmioty codziennego użytku, na których znajduje się materiał genetyczny np. maszynkę do golenia.

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy matki?

Test na rodzicielstwo wykonywany bez wiedzy matki jest częstą procedurą, na którą decydują się panowie mający wątpliwości co do swojego ojcostwa. Matka nie musi zostać informowana o wykonywaniu badania na ojcostwo, ponieważ jest ono zlecane do celów prywatnych. W takim przypadku wystarczy wymaz z policzka od ojca oraz dziecka, nie trzeba wykonywać badania na podstawie mikrośladów.

Czy dziecko może zrobić test na rodzicielstwo bez wiedzy rodziców?

Zdarza się, że test na rodzicielstwo wykonuje samo dziecko, które ma wątpliwości np. co do tego, czy nie zostało adoptowane. Takie badanie zazwyczaj wymaga analizy mikrośladów, jeśli ma zostać zachowane w tajemnicy. Rodzice wcale nie muszą mieć świadomości, że dziecko zleciło wykonanie badania, o ile nie zostaną o tym poinformowani przez syna/córkę.

Czy dziadkowie mogą zlecić test na rodzicielstwo?

Badanie na ojcostwo może zostać zlecone przez dowolną osobę, która dostarczy próbki do laboratorium i wyrazi chęć wykonania badania. Mogą to być również dziadkowie dziecka, co zdarza się stosunkowo często. Mogą mieć oni wątpliwość np. co do rodzicielstwa domniemanego ojca dziecka.

Data publikacji: 03/06/2021, Data aktualizacji: 09/06/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium