Płyn owodniowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka w jamie macicy. Pełni wiele ważnych funkcji koniecznych do właściwego przebiegu ciąży. Wykorzystywany jest również w badaniach na ojcostwo, dzięki czemu wątpliwości dotyczące pokrewieństwa między dzieckiem a domniemanym ojcem mogą być wyjaśnione już na etapie ciąży. Na czym polega test z płynu owodniowego? Wyjaśniamy poniżej.
Tego dowiesz się z artykułu:
➡ Płyn owodniowy – czym jest i jaką pełni funkcję?
➡ Test na płyn owodniowy – na czym polega test na ojcostwo w ciąży?
➡ Płyn owodniowy – test – jakie korzyści z niego wynikają?
Spis treści
Płyn owodniowy – czym jest i jaką pełni funkcję?
Płyn owodniowy 💦 to przejrzysta, lekko żółtawa ciecz, która w czasie ciąży wypełnia worek owodniowy i otacza rozwijający się płód [1]. W jego skład wchodzą: woda (98%) oraz substancje organiczne i nieorganiczne, np. białka, tłuszcze, hormony, enzymy, witaminy, sole mineralne. Zawiera również liczne komórki nabłonka płodu, a na dalszym etapie ciąży 🤰 fragmenty meszku i mazi płodowej, które pokrywają skórę dzidziusia. Skład płynu owodniowego mówi wiele o stanie zdrowia dziecka i warunkach, jakie panują w macicy [2].
Najważniejsze funkcje płynu owodniowego to:
- ochrona płodu 🛡 przed urazami mechanicznymi, wysychaniem, wahaniami temperatury oraz innymi bodźcami z zewnątrz, np. takimi jak hałas [2];
- ochrona przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie [2], ochrona przed zakażeniem i wystąpieniem infekcji wewnątrzmacicznej [1];
- zabezpieczenie sznura pępowinowego przed zaciśnięciem, czyli w konsekwencji niedotlenieniem [1];
- ochrona dziecka przed obkurczaniem macicy [1];
- dostarczanie dzidziusiowi składników odżywczych [1];
- umożliwianie prawidłowego rozwoju płuc i układu pokarmowego u dziecka [1].
Płyn owodniowy wykorzystywany jest m.in. do badań w kierunku ustalenia ojcostwa jeszcze na etapie ciąży! Poniżej opisujemy, jak wygląda test z płynu owodniowego.
Test na płyn owodniowy – na czym polega test na ojcostwo w ciąży?
Test na płyn owodniowy na ojcostwo można wykonać już od 15 tygodnia ciąży. Badanie polega na wyizolowaniu DNA 🧬 dziecka z próbki płynu owodniowego. Pobierana jest ona przez doświadczonego specjalistę 🧑⚕ za pomocą nowoczesnego sprzętu, pod kontrolą USG (tzw. amniopunkcja) [3]. Stosuje się miejscowe znieczulenie, więc pobieranie próbki 🧪 nie jest bolesne. Przebiega bardzo szybko i nie wymaga wcześniejszych przygotowań [5].
Pobranie próbki od dziecka ma miejsce podczas badań prenatalnych 🥼, co daje możliwość zbadania dzidziusia pod kątem występowania ewentualnych wad genetycznych np. takich jak zespół Downa, Pataua, Turnera, Edwardsa [4].
Podczas testu z płynu owodniowego na ojcostwo pobierane są próbki DNA również od matki 👩 dziecka i domniemanego ojca 🧔. Mogą być to zarówno wymazy z policzka, jak i tzw. mikroślady, np. zużyta guma do żucia, włosy z cebulkami, niedopałek papierosa 🚬 [5].
Po pobraniu wszystkich próbek, w laboratorium ustalane są profile genetyczne osób badanych (nazywane „genetycznymi odciskami palca” 🧬), unikalne dla każdego człowieka. Są one dziedziczone w połowie po matce i w połowie po ojcu, dlatego też porównanie ich 📊 pozwala na ustalenie pokrewieństwa. Profile zapisywane są za pomocą markerów DNA, czyli odcinków kodujących określone informacje o danym organizmie [5].
Na wynik testu z płynu owodniowego czeka się do 10 dni roboczych, ale możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania do 48 godzin [3].
Płyn owodniowy – test – jakie korzyści z niego wynikają?
Badania DNA to najskuteczniejsza 💯 metoda ustalenia biologicznego ojcostwa. Przy badaniu płynu owodniowego test pozwala również sprawdzić stan zdrowia dziecka, dzięki czemu rodzice odzyskują spokój, gdyż najczęściej badanie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości w rozwoju dzidziusia 👶 [4].
Test na ojcostwo w ciąży jednoznacznie wyklucza lub potwierdza pokrewieństwo. Wynik badania jest pewny tak samo, jak po narodzinach dziecka, gdyż DNA nie zmienia się przez całe życie. Dzięki przeprowadzeniu go na tak wczesnym etapie rodzice mogą pozbyć się stresu i lepiej przygotować do przyjścia malucha na świat ❤️. Możliwe jest również rozpoczęcie wszelkich formalności jak np. uznanie nienarodzonego dziecka w USC [5].
Wykonanie testu na ojcostwo z płynu owodniowego pozwala sprawdzić ojcostwo i stan zdrowia dziecka, dzięki czemu rodzice mogą pozbyć się wszelkich wątpliwości i zyskać bezcenny spokój i pewność, jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.
Źródła:
- https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/plyn-owodniowy
- https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/przebieg-ciazy/wody-plodowe-rola-i-sklad-plynu-owodniowego-aa-deow-gd83-pqD9.html
- https://www.ustalojcostwo.pl/testy-na-ojcostwo-w-czasie-ciazy-czy-to-mozliwe/
- https://www.ustalojcostwo.pl/test-na-ojcostwo-w-ciazy-z-krwi-czy-plynu-owodniowego/
- https://ojcostwoprenatalne.pl/ustalenie-ojcostwa-badania-prenatalne/
To również może Cię zainteresować: Kiedy w ciąży można zrobić test na ojcostwo?