Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Test na ojcostwo- jak to wygląda ze strony pacjenta?

Test na ojcostwo- jak to wygląda ze strony pacjenta?

Test na ojcostwo to kwestia, która ciekawi coraz więcej osób. W związku z tym pojawiają się liczne pytania, zarówno o koszt wykonania testu na ojcostwo, jak i o jego skuteczność. Faktycznie warto zastanowić się lepiej nad takim badaniem i dopiero, posiadając wszelkie informacje, podjąć ostateczną decyzję.

Jak test na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta, Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po testy na ojcostwo, Czy test na ojcostwo można wykonać już w ciąży, Ile markerów należy zbadać, żeby test na ojcostwo był pewny

Jak test na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po testy na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można wykonać już w ciąży?
Ile markerów należy zbadać, żeby test na ojcostwo był pewny?

Jak test na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?

Na samym początku warto wyjaśnić, iż test na ojcostwo nie niesie ze sobą żadnych komplikacji. Do tego jest banalnie prosty w wykonaniu i w żadnym stopniu nie obciąża on pacjenta. Wykonując test na ojcostwo, w pierwszej kolejności należy oddać do badania próbki, które umożliwią ustalenie ojcostwa, takie jak włosy, czy ślina. Oczywiście próbki mogą zostać pobrane także w klinice, co da całkowitą pewność, iż nie zostaną one zanieczyszczone, ani w żaden sposób pomylone.

Niepewny ojciec, matka, dziadkowie – kto sięga po testy na ojcostwo?

Chęć wykonania badań na ojcostwo tak naprawdę może wyrazić każda osoba z rodziny. Zazwyczaj dotyczy to jednak potencjalnych ojców, którzy chcą mieć pewność, czy faktycznie są rodzicem danego dziecka. Oczywiście zdarza się także, iż o wykonanie testów DNA ubiega się matka, która nie jest pewna, który z mężczyzn jest ojcem jej dziecka.

Czy test na ojcostwo można wykonać już w ciąży?

Możliwe jest takie rozwiązanie, ale należy zaznaczyć, że badanie DNA na ojcostwo w ciąży możliwe jest już od 8 tygodnia ciąży. Badanie wykonywane jest z płynu owodniowego mamy i wymazów potencjalnego ojca. Podczas niego można zadbać o zdrowie dziecka, przy okazji sprawdzenia ojcostwa, dziecko można przebadać pod kątem obecności ewentualnych wad genetycznych, np. zespołów Downa, Pataua czy zespołu Turnera.

Ile markerów należy zbadać, żeby test na ojcostwo był pewny?

Aby posiadać 100% pewności i nie musieć powtarzać takiego testu w przyszłości, tak naprawdę wystarczy przebadać 24 markery. To właśnie dzięki temu wynik testu na ojcostwo będzie rzetelny. Warto więc zwrócić uwagę na to, ile badanych markerów oferuje dane laboratorium i najlepiej poszukać właśnie tego, które ma w swojej ofercie 24.

Data publikacji: 15/01/2020, Data aktualizacji: 03/11/2020