Test DNA, sposobem na pewne ustalenie ojcostwa
Są sytuacje w życiu kiedy zrobienie testu na ojcostwo jest niezbędne. Badanie to pozwala na potwierdzenie lub zaprzeczenie tego, że dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Badania DNA na ojcostwo mogą zupełnie zmienić życie człowieka, ale w niektórych przypadkach wykonanie ich jest konieczne, szczególnie podczas rozstrzygania sporów sądowych związanych z dziećmi.
Spis treści:
Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?
Kto może zrobić badania DNA na ojcostwo?
Dlaczego warto robić badania DNA na ojcostwo?
Czy badania DNA na ojcostwo są bezpieczne?
Spis treści
Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?
Cena badania DNA na ojcostwo może się wahać w zależności od pewnych czynników. Kwota ta może wynosić od 400 do nawet 3000 tysięcy złotych. Na cenę ma wpływ głównie to ile osób bierze udział w badaniu, materiał, który podlega diagnozie czy ilości porównywanych markerów genetycznych. Cena zależna jest również od laboratorium w którym przeprowadzana jest analiza.
Kto może zrobić badania DNA na ojcostwo?
Badania te może zrobić ojciec dziecka, który do tej pory uważany był za biologicznego, ale z jakichś powodów pojawiły się wątpliwości. Badania DNA na ojcostwo może wykonać również mężczyzna, który domniema, że może być biologicznym ojcem dziecka. Może zlecić je także sąd, podczas spraw o ustalenie ojcostwa.
Dlaczego warto robić badania DNA na ojcostwo?
Test DNA jest jedyną metodą ustalenia ojcostwa, która daje 99,99 procent pewności na potwierdzenie oraz 100 procent na zaprzeczenie ojcostwa. Niektórzy wybierają metodę na podstawie badań krwi, jest ona jednak bardzo nieskuteczna. Badania DNA na ojcostwo warto wykonywać jeśli ma się podstawę do sądzenia, że nie jest się biologicznym rodzicem dziecka. Dzięki skuteczności tych badań można rozwiać wszelki wątpliwości, zyskać spokój ducha i nie zadręczać się domniemaniem.
Czy badania DNA na ojcostwo są bezpieczne?
Badanie to jest w pełni bezpieczne. Wykonuje się je poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Dzięki temu test taki jest bezpieczny i bezbolesny nawet dla niemowląt. Często w sytuacjach kryzysowych korzysta się z próbki dostarczonej na przykład z niedopałka papierosa czy szczoteczki do zębów, w takim przypadku jednak badania DNA na ojcostwo nie dają równie wysokiej pewności na jego określenie, jak w przypadku testu na podstawie wymazu z policzka przeprowadzonego w sterylnych warunkach.
pewnytato.pl Data publikacji: 10/05/2019, Data aktualizacji: 16/09/2020