Gdy na świat przychodzi maleństwo, wszyscy szukają u niego cech, które przypominają ojca lub matkę. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy syn nie jest podobny do ojca? Jak sprawdzić, czy między nimi istnieje biologiczne pokrewieństwo? I czy brak podobieństwa zawsze oznacza brak pokrewieństwa? Sprawdź!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy brak podobieństwa to zawsze brak pokrewieństwa?
- Syn nie jest podobny do ojca – co robić?
- Jak skutecznie sprawdzić ojcostwo?
Spis treści
Czy brak podobieństwa to zawsze brak pokrewieństwa?
To, że dwie osoby nie są do siebie w dużym stopniu podobne fizycznie, nie oznacza, że nie są ze sobą spokrewnione. Podczas zapłodnienia dochodzi bowiem do połączenia zawartości dwóch komórek rozrodczych, zawierających zupełnie inne DNA. Niektóre z cech wyglądu zostaną odziedziczone więc po matce, inne po ojcu.
Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy mimo że ojciec ma ciemne włosy, dziecko rodzi się jasnowłose. W wyniku połączenia genów obojga rodziców mogły mu zostać przekazane dwa geny, które zadecydowały o włosach jasnych.
Tak naprawdę dziecko może mieć jasne włosy w trzech sytuacjach:
- gdy oboje rodzice mają jasne włosy,
- gdy jeden rodzic ma włosy jasne, a drugi ciemne,
- gdy oboje rodzice mają ciemne włosy.
Syn nie jest podobny do ojca – co robić?
W sytuacji, gdy syn nie przypomina ojca, w głowie może się zapalić jednak czerwona lampka. Rodzą się także różnego rodzaju wątpliwości. Czy jest jakiś pewny sposób, by potwierdzić pokrewieństwo? Okazuje się, że tak!
Ciekawy artykuł: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ
Jak skutecznie sprawdzić ojcostwo?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by sprawdzić pokrewieństwo pomiędzy ojcem i dzieckiem są genetyczne badania ojcostwa. Testy te porównują, indywidualne i unikatowe dla każdego, profile genetyczne dwóch osób. Porównanie takich „genetycznych odcisków palca” dostarcza ważnych odpowiedzi na nurtujące pytania.
Jak wykonać badanie na ojcostwo? Wystarczy zamówić (drogą telefoniczną lub online) specjalny zestaw do pobrania próbek, a następnie odesłać go do analizy do laboratorium. Badanie DNA można zrobić też w przychodni. Próbkę może stanowić wymaz z policzka, dziecięcy smoczek, a nawet szczoteczka do zębów.
Poczytaj więcej: Jak sprawdzić ojcostwo szybko i dyskretnie? [FILMIK]