Święta po rozwodzie - jak je przetrwać - Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: porady > Święta po rozwodzie – jak je przetrwać?

Święta po rozwodzie – jak je przetrwać?

Święta Bożego Narodzenia to czas radosny, ale i trudny, zwłaszcza po rozwodzie. Zaplanowanie świąt bywa wówczas kłopotliwe, szczególnie gdy oprócz nowych partnerów rodziców pojawiają się również dzieci z poprzednich małżeństw. Co zrobić, aby święta po rozwodzie upłynęły w ciepłej i rodzinnej atmosferze? Sprawdźmy!

święta po rozwodzie

Pomyślcie przede wszystkim o dzieciach…

…które w czasie Świąt Bożego Narodzenia chcą cieszyć się obecnością obojga rodziców. Nie utrudniaj więc byłej partnerce kontaktu z maluchami. Jeśli Wigilię dzieci spędziły np. z Tobą, pozwól, aby w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia spotkały się z matką. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, bo np. dzieli Was zbyt duża odległość, umówcie się, że tegoroczne święta dzieci spędzą z Tobą, a kolejne z mamą  – lub odwrotnie.  Oczywiście to, gdzie dzieci spędzą święta ustalcie dużo wcześniej i nie zapomnijcie ich o tym poinformować. Wiedząc, jaki jest plan tegorocznych świąt, będą się czuły dużo bardziej komfortowo.

Nie każcie dzieciom wybierać…

Rodzice często robią błąd, pytając swoje pociechy, z kim chciałyby spędzić święta. Podjęcie takiej decyzji dla dziecka, które przecież tak samo mocno kocha obojga rodziców i chce być wobec nich lojalne, może być zbyt trudne. Nie narażajcie go na taki stres, pamiętajcie, że dla niego Wasze rozstanie jest już i tak ogromnym obciążeniem psychicznym.

Podobny artykuł: Święta w rodzinie patchworkowej – jak nie zwariować?

Unikajcie negatywnych emocji…

Jeśli w czasie świąt musisz spotkać się ze swoją eksmałżonką, choćby dlatego, że przywiozła do Ciebie dzieci na święta, za wszelką cenę unikaj kłótni, nie zarzucaj byłej partnerki oskarżeniami czy pretensjami. Przede wszystkim absolutnie nie rób tego na oczach dzieci – mogą pomyśleć, że to przez nie się kłócicie. Nie obgaduj też przy nich ich mamy i nie krytykuj. Nawet jeśli jesteście świeżo po rozwodzie i wciąż rządzą Tobą negatywne emocje, które musisz z siebie wyrzucić, poczekaj z tym do końca świąt. Pozwól dzieciom cieszyć się Bożym Narodzeniem, w końcu czekały na to cały rok.

Nie nastawiaj dzieci przeciwko nowemu partnerowi matki

Jeśli w tym roku dzieci spędzą święta z mamą i jej nowym partnerem, nie nastawaj ich przeciwko niemu. Zwłaszcza, jeśli go zaakceptowały i czują się dobrze w jego towarzystwie. Nie mów o nim źle, nie zniechęcaj do jego osoby. W ten sposób tylko je niepotrzebnie zestresujesz i sprawisz, że poczują się zagubione w całej tej sytuacji.

Zobacz też: Syndrom PAS, czyli rola dziecka w konflikcie okołorozwodowym

Nie przekupuj dzieci, nie licytuj się…

„Bo u mnie będą lepsze prezenty i więcej jedzenia niż u mamy”. Próbując przekupić dzieci w ten sposób, robisz wielki błąd i sam siebie stawiasz w negatywnym świetle. Święta Bożego Narodzenia to nie wyścigi ani licytacja. Wcześniej powinieneś wraz ze swoją partnerką ustalić kwestię prezentów świątecznych, tak aby były one mniej więcej równe pod względem wartości. Poza tym, to przecież nie prezenty są najważniejsze, a czas spędzony razem.

5/5 - (2 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 16/12/2018, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: porady, Związek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium