Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – na czym polega i jakie są jego koszty?

Sądowe ustalenie ojcostwa – na czym polega i jakie są jego koszty?

Sądowe ustalenie ojcostwa to procedura, na którą może zdecydować się zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Wymaga włączenia do sporu sądu – dzieje się tak np. kiedy matka dopuściła się zdrady, miała więcej niż jednego partnera lub sam mężczyzna nie poczuwa się do ojcostwa. Ustalenie ojcostwa bardzo często towarzyszy sprawom o alimenty.

Od czego zaczyna się sądowe ustalenie ojcostwa?
Kto pokrywa koszty sądowego ustalenia ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile trzeba czekać na wyniki badania DNA?
Jakie są koszty sądowego ustalenia ojcostwa?

Od czego zaczyna się sądowe ustalenie ojcostwa?

Sadowe ustalenie ojcostwa to jedyna droga na rozstrzygnięcie sporu pomiędzy rodzicami dziecka, gdy nie ma wzajemnego porozumienia. W celu rozpoczęcia postępowania konieczne jest złożenie pozwu o ustalenie ojcostwa. Następnie dochodzi do odpowiedzi na pozew i strony postępowania otrzymują informację o wyznaczonej dacie rozprawy.

Kto pokrywa koszty sądowego ustalenia ojcostwa?

Zazwyczaj to sąd decyduje, kto ponosi koszty sądowego ustalenia ojcostwa. Nie ma konieczności wnoszenia opłat już na etapie pozwu – bardzo często sąd obciąża kosztami stronę przegraną – wiele zależy od okoliczności postępowania, materiałów dowodowych i samego wyroku. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest rozłożenie kosztów na dwie strony, a nawet obciążenie nimi Skarbu Państwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile trzeba czekać na wyniki badania DNA?

Wyniki badań genetycznych są dostępne w 3-5 dni roboczych od pobrania próbek – tak szybko udostępnia je laboratorium. Wyniki badań trafiają do sądu i nie zawsze są wcześniej udostępniane stronom postępowania – wówczas należy doliczyć czas oczekiwania na kolejną rozprawę, na której sąd poda do wiadomości uzyskany wynik.

Jakie są koszty sądowego ustalenia ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa wymaga zachowania specjalnej procedury, chociaż samo badanie nie różni się od tego, które można wykonać prywatnie. Procedura wymaga zaangażowania dodatkowego personelu i sprzętu, przez co cena badania jest wyższa. W zależności od wybranej placówki wykonującej analizę, cena testu na ojcostwo może wynosić 1500-2000 złotych. Strony postępowania nie mogą wybrać tańszego laboratorium – o miejscu wykonania badania decyduje sąd.

Data publikacji: 25/08/2022, Data aktualizacji: 30/09/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium