Sądowe ustalenie ojcostwa - jak jest ustalane ojcostwo i jego koszty Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa – jak jest ustalane ojcostwo i jego koszty

Sądowe ustalenie ojcostwa – jak jest ustalane ojcostwo i jego koszty

W obecnych czasach możemy zetknąć się z wieloma parami, które nie zalegalizowały swojego związku, a posiadają dziecko. A co w przypadku, gdy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka? A może para ma ślub, ale brak jest domniemania, że dziecko należy do męża? Sądowe ustalenie ojcostwa da pewność obu partnerom! Dowiedz się jakich sytuacji dotyczy sądowe ustalenie ojcostwa, jak wygląda ten proces, ile czasu czeka się na wynik, oraz jaka jest cena sądowego ustalenia ojcostwa! 

Jakich sytuacji dotyczy sądowe ustalenie ojcostwa?
Sądowe ustalenie ojcostwa – jak jest ustalane ojcostwo?
Sądowe ustalenie ojcostwa – ile czasu czeka się na wynik badania ojcostwa?
Ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa?

Jakich sytuacji dotyczy sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa występuje najczęściej, kiedy domniemany ojciec z jakiś przyczyn nie chce uznać dziecka. W takiej sytuacji, aby dziecko mogło otrzymać alimenty od ojca, lub mieć możliwość dziedziczenia po nim, należy wystąpić z pozwem do Sądu. Z pozwem do sądu może wystąpić dziecko (małoletnie oraz pełnoletnie), przedstawiciel ustawowy, opiekun dziecka, matka dziecka (tylko w okresie małoletności dziecka), domniemany ojciec dziecka (jak w przypadku matki tylko wtedy, kiedy dziecko nie skończyło 18 r.ż.), oraz prokurator.

Sądowe ustalenie ojcostwa – jak jest ustalane ojcostwo?

Obecnie najpewniejszym sposobem na ustalenie ojcostwa jest badanie DNA, które można przeprowadzić zanim dziecko się urodzi, lub po jego urodzeniu. Badanie DNA jest jedynym obiektywnym i pewnym dowodem potwierdzającym lub wykluczającym ojcostwo. Badania sądowe DNA można wykonać prywatnie (poprzez prywatną klinikę, samemu), lub na zlecenie Sądu.

Sądowe ustalenie ojcostwa – ile czasu czeka się na wynik badania ojcostwa?

Czas oczekiwania jest zależny od firmy wykonującej badanie, ale już po około 5 dniach roboczych możemy spodziewać się wyniku, najczęściej 3-5 dni. Jeśli jest potrzebna ekspertyza biegłego sądowego (w przypadku rozpraw sądowych), to wynik uzyskujemy w takim samym czasie, natomiast ekspertyza zostanie dostarczona do 2 tygodni. W przypadku nietypowego pobrania próbki DNA, np. z przyborów toaletowych, okres czekania może się wydłużyć do 10-15 dni, ponieważ zwykle środki higieniczne takie jak szczoteczki do zębów, szczotki, grzebienie itd. są zwykle zanieczyszone i wyodrębnienie próbki DNA zajmie więcej czasu.

Ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa?

Ceny są bardzo różne, z reguły wahają się od 500-2000 złotych. Na zlecenie sądu z reguły 1500-1700 złotych. Za badanie zwykle płaci osoba zlecająca wykonanie takiego testu, czyli ta, która wniosła pozew. Klient może zostać zwolniony z obowiązku płacenia tylko wtedy, gdy test został zlecony bezpośrednio przez Sąd, lub jest w trudnej sytuacji materialnej i nie będzie w stanie ponieść kosztów.

Data publikacji: 19/01/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium