Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Uncategorized > Rzecznik praw ojca – gdzie ojcowie mogą szukać pomocy?

Rzecznik praw ojca – gdzie ojcowie mogą szukać pomocy?

W mediach możemy usłyszeć o wielu instytucjach, które niosą pomoc potrzebującym matkom. A co z ojcami, którzy potrzebują pomocy? Oni również mają, gdzie jej szukać. Instytucje, które zajmują problemami i potrzebami ojców, nie są jednak tak popularne. Pokażemy więc dziś, gdzie ojcowie mogą się zgłosić w razie potrzeby!

rzecznik praw ojca

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Rzecznik praw ojca – czyli gdzie szukać pomocy?

▶ Rzecznik praw ojca – instytucje pomocowe

Rzecznik praw ojca – czyli gdzie szukać pomocy?

Państwo Polskie nie powołało do tej pory żadnej instytucji, która miałaby skupiać się wyłącznie na pomocy potrzebującym ojcom 👨‍👦‍👦. Ze swoimi problemami mogą oni zgłaszać się jedynie do Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Możemy zrobić to internetowo, poprzez pocztę lub osobiście w biurach RPO. Informacje od Rzecznika Praw Obywatelskich możemy również uzyskać, dzwoniąc na specjalnie utworzoną infolinię 📱. Znajduje się ona pod numerem 800-676-676. Jest ona czynna w poniedziałki od 10 do 18 oraz od wtorku do piątku w godzinach 10-16 ⏳ [1].

Rzecznik praw ojca – instytucje pomocowe

Ojcowie ze swoimi problemami mogą zgłosić się również do różnych instytucji niepaństwowych. Potrzebami ojców zajmuje się:

 • Narodowe Centrum Ojcostwa – stowarzyszenie to walczy, aby rola i pozycja ojca w rodzinie nie była ograniczana. Zajmuje się ono również takimi kwestiami jak opieka naprzemienna czy zakaz nadużywania władzy rodzicielskiej [2].
 • Centralne Stowarzyszenie Obrony Praw Ojca i Dziecka – organizacja ta pomaga ojcom, którzy mają utrudniony kontakt z dzieckiem lub czują się dyskryminowani przez Sąd 👨‍⚖ w sprawie rodzinnej. Stowarzyszenie zapewnia także wsparcie w pisaniu pism sądowych, pokazuje, jak zachowywać się na rozprawach sądowych oraz uczy korzystania ze swoich praw [3].
 • Fundacja Cyryla i Metodego – jej ideą jest to, że ojcostwa należy się nauczyć 🧠. Fundacja w tym celu organizuje warsztaty o ojcostwie, inspiruje działalność klubów ojcowskich oraz dostarcza wiedzę na temat ojcostwa za pośrednictwem swojej strony internetowej [4].

Mimo tego, że na chwilę obecną brak takiej instytucji, jak rzecznik praw ojca, tak ojcowie wcale nie są pozostawieni sami sobie ❤. Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia warto skontaktować się z powyższymi podmiotami. 

Źródła:

 1. https://bip.brpo.gov.pl/pl
 2. http://www.prawaojca.org.pl/stowarzyszenie/idea-powstania-narodowego-centrum-ojcostwa/
 3. http://www.csopoid.pl/
 4. https://tato.net/

To również może Cię zainteresować: Samotne ojcostwo – na jakie wsparcie można liczyć?

3.2/5 - (25 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/09/2022

Wpisany w:: Uncategorized

2komentarze

 • W sprawie przedstawionej poniżej jestem w stałym kontakcie RPO i RPD.
  Właścicielka firmy „Ogród Szyty na Miarę”, Joanna Dudek, moja pracodawczyni i partnerka ze związku kohabitacyjnego, nagle, bez powiadomienia zniknęła podstępnie uprowadzając dzieci, z mojego życia; zerwała 15-letni, bezkonfliktowy związek. Zawiązała, początkowo tajemny związek z innym mężczyzną. Aby zdyskredytować mnie jako ojca i pozbawić mnie władzy rodzicielskiej nad dwójką naszych dzieci, zaaranżowała iście demoniczny spisek: nakarmiła 4-latkę Marcelę Karczewską ciastem z marihuaną . Zawiadomiła policję z wnioskiem o natychmiastowe „ściganie i ukaranie ojca dzieci i ojczystego dziadka za ten czyn”. Należy zauważyć, iż to dziadek sprawował bezpośrednią opieką nad dziećmi po ukończeniu przez nie 11 mies. życia. Wraz z partnerem (tylko nie wiadomo, z którym z kolei) podrzucili słoik z 55 g do miejsca pracy. Na dzień przed rozprawą o dzieci zostałem aresztowany. Analiza toksykologiczna negatywna. Odcisków palców oskarżonego-brak. Wyro 3-lata więzienia. Jedno z kuriozalnych fragmentów kuriozalnego uzasadnienia wyroku: ”Sąd dostrzega, że żaden ze śladów nie pochodził od Dominika Karczewskiego, jednakże opinia daktyloskopijna nie była przydatna dla ustalenia stanu faktycznego”; obraza art.4 k.p.k. w zw. z art. 92 w zw. z art. 2 §2; obraza atr. 7 k.p.k. w zw. z art.410 w zw. z art. 2 §2; obraza art. 366 §1 w zw. z art. 5 §1 i 2. Tylko dzięki zaangażowaniu się w sprawę dziennikarza śledczego, Leszka Szymowskiego SO w Łodzi uchylił 11 mies. areszt utrzymywany pomimo zapadłego wyroku, którego uzasadnienie przesłano z 2-mies. opóźnieniem, co uniemożliwiało wniosek apelacji. Ustanowiona sądownie, raz w miesiącu, półgodzinna sesja elektronicznego kontaktu z dziećmi była zablokowana przez sąd karny i w warunkach wolnościowych stała się bezprzedmiotowa. Jednak matka zdeterminowana przerwać wszelkie więzy uczuciowo emocjonalne łączące dzieci z ojcem i ojczystym dziadkiem, blokuje wszelki kontakt. Były obawy co do reakcji dzieci na pierwszy, bezpośredni, spontanicznie zaaranżowany, po ponad rocznej izolacji, kontakt. Dzieci przywitały nas z wielką radością. Pomimo ostrej, gniewnej reakcji matki wybiegły na ulicę i dosłownie przykleiły się do ojca. Wsiadły do samochodu i kazały się wieźć do domu – do ich domu rodzinnego. Matka musiała wyciągać je siłą! Matka stosuje wyjątkowo perfidne metody, aby zohydzić ojca; wmawia im, że zabrania kontaktu z ojcem, gdyż „ ojciec chce was OTRUĆ sic! To spotkanie, jak i dwa inne przebiegające w podobnym stylu, jest utrwalone – audio i video. Oczywiście nie istnieje jakikolwiek zakaz zbliżania się do dzieci, Wniosek o sądowne ustalenie kontaktów został przedłożony. Póki co pozostaje, wzorem zwyczaju matki, podstępne inicjowanie kontaktu.

 • Awatar dla W sprawie gnębionego ojca i jego dzieci W sprawie gnębionego ojca i jego dzieci pisze:

  Podobna sytuacja u mojego syna .On już jest u kresu wytrzymałości. Synową w ukryciu 3 lata spotykała się, nawet w lasach, z kochankiem, sprowadzała do domu gdy mój syn brał dzieci na wakacje, ferie.nie zajmowała się domem a dzieci były kula u nogi.
  Kłamie bezgranicznie, wzywa policję że jest bita i dzieci też.zeznaje nieprawdę na każdym kroku.uniemozliwia kontakt z dziecmi całej mojej rodziniewszystko jej uchodzi płazem.syn walczy o dzieci,bo chcą mieszkac z nim, bez krzyku, bicia, szarpania i przekleństw.
  Jakie sądy my mamy???dowodów nikt nie czyta,a dzieci się nie liczą.o co tu chodzi?
  Czeka się aż stanie się nieszczęście?
  Ojciec synowej popełnił samobójstwo że axgl na działania żony a teściowej mojego syna i córki
  Teraz robią to samo z moim synem, tak też twierdzi matka samobójcy, która jeszcze żyje.
  Jestem zrozpaczona i boję się o dzieci i syna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium