Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Prawo > Opieka naprzemienna – jak zadbać o dobro dziecka?

Opieka naprzemienna – jak zadbać o dobro dziecka?

Podczas rozwodu para musi dogadać się co do wielu kwestii. Jedną z nich jest forma opieki nad dziećmi. Wiele byłych małżonków sugerując się dobrem dziecka, decyduje się na wzajemny podział obowiązków. Na czym ona polega opieka naprzemienna i jak uzyskać ją podczas rozwodu? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

opieka naprzemienna

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Czym jest opieka naprzemienna?

▶ Jak uzyskać opiekę naprzemienną?

▶ Opieka naprzemienna a alimenty

▶ Opieka naprzemienna a 500+

Czym jest opieka naprzemienna?

Opieka naprzemienna to sprawowanie opieki nad dzieckiem przez oboje rodziców 👥 naprzemiennie. Oznacza to, że matce i ojcu przysługuje pełnia praw rodzicielskich i sprawują oni pieczę naprzemienną nad dzieckiem 👧 w powtarzających się okresach czasu. Dziecko może więc mieszkać np. tydzień u matki, a tydzień u ojca [1].

Kodeks rodzinny i opiekuńczy ani inne akty prawne 🧑‍⚖ nie definiują wprost instytucji opieki naprzemiennej nad dzieckiem. W praktyce nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do jej stosowania [2]. Szczególnie że dziecko powinno utrzymywać więzi z obojgiem rodziców! Instytucja opieki naprzemiennej to najbardziej korzystne rozwiązanie dla ojców w przypadku rozwodów, ponieważ dzięki temu zyskują możliwość częstych kontaktów z własnym dzieckiem.

Jak uzyskać opiekę naprzemienną?

Opieka naprzemienna nad dzieckiem może zostać orzeczona przez sąd lub ustalona poprzez porozumienie rodziców (w tym przypadku należy sporządzić rodzicielski plan wychowawczy 📃 i skierować go do sądu w celu zatwierdzenia). Sąd może zadecydować o takiej formie sprawowania pieczy, nawet jeśli rodzice nie wyrazili takiej woli. Każdy przypadek oceniany jest indywidualnie, a dla sądu najważniejsze jest dobro dziecka 👶.

Naprzemienne sprawowanie pieczy nad dzieckiem jest możliwe w każdym przypadku. Taki system opieki nie może negatywnie ⛔ wpływać na dobro dziecka. Do jego uzyskania konieczne jest więc współdziałanie rodziców. Opieka naprzemienna nie powinna być stosowana szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci, ponieważ mogą mieć one trudności ze zrozumieniem faktu posiadania dwóch domów. Może to zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa. Opieka naprzemienna najlepiej sprawdzi się w przypadku nastolatków. [1], [2].

Okresy opieki nad dzieckiem jednego i drugiego rodzica zostaną ustalone podczas rozprawy sądowej. Sąd dokładnie orzeknie, ile czasu ⏳ dziecko będzie przebywać u każdego z rodziców. Ustalone zostanie również, pod czyją opieką dziecko przebywać podczas świąt i wakacji 🏖 [1].

Opieka naprzemienna a alimenty

W przypadku opieki naprzemiennej alimenty 💰 wydają się być zbędne. Jest tak jednak tylko w sytuacji, gdy rodzice zdecydują się na porozumienie rodzicielskie. Zobowiążą się w nim, że każdy z nich będzie ponosił połowę kosztów utrzymania dziecka. Każdy z rodziców będzie więc je utrzymywał podczas swojego okresu opieki ❤ [1].

Alimenty i opieka naprzemienna nie wykluczają się w pełni. Sąd najczęściej zasądza alimenty, gdy w zarobkach rodziców występuje spora dysproporcja 📈📉. Alimenty są zasądzane lepiej sytuowanemu rodzicowi, aby poziom życia dziecka był taki sam w obu domach [1].

Opieka naprzemienna a 500+

A co ze świadczeniem 500+ w przypadku opieki naprzemiennej? W każdym miesiącu jest ono wypłacane rodzicom po połowie – matka i ojciec otrzymują po 250 zł. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku świadczenia “Dobry Start” (300 zł na rozpoczynający się nowy rok szkolny) [1], [2].

Źródła:

  1. https://poradnikpracownika.pl/-opieka-naprzemienna-nad-dzieckiem-co-to-takiego-i-w-jakich-sytuacjach-moze-byc-stosowana
  2. https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/wladza-rodzicielska/4710172,Opieka-naprzemienna-wszystko-co-warto-o-niej-wiedziec.html

To również może Cię również zainteresować: Złapany na dziecko? Czy na pewno? Zrób test i zabezpiecz się!

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 30/12/2022, Data aktualizacji: 02/01/2023

Wpisany w:: Prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium