Roczne dziecko – 4 przydatne rady dla taty Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Roczne dziecko – 4 przydatne rady dla taty

Roczne dziecko – 4 przydatne rady dla taty

Roczne dziecko to już nie mały i rozkoszny bobas… Teraz staje się maluchem bardziej samodzielnym, mającym swoje zdanie i lubiącym słowo „nie”. Czeka Cię więc ciężki, ale też piękny okres. Jak zajmować się rocznym dzieckiem? Poznaj 4 przydatne rady.

roczne dziecko

1.Nie zaskakuj swojego dziecka

Warto przygotować roczne dziecko do tego, co niedługo ma nastąpić. Dzięki temu poczuje się pewniej i pogodzi z nadchodzącą sytuacją. Zmniejszy to również stres, który towarzyszy w nowych momentach. Przykładowo: jeśli wybierasz się z nim na uroczysty obiad, możesz w domu poćwiczyć jedzenie przy dużym stole z obrusem.

Dotyczy to również sytuacji bardziej codziennych. Gdy nagle podniesiesz dziecko w czasie zabawy i zechcesz przebrać, prawdopodobnie zacznie płakać i krzyczeć – po prostu protestować. Powiedz mu, co masz zamiar zrobić i daj chwilę na oswojenie się z sytuacją.

2.Nie wystawiaj cierpliwości dziecka na próbę

Roczne dziecko bardzo nie lubi długo czekać i wykonywać czynności, które zajmują wiele czasu. Skracaj więc wszystko, jak to tylko możliwe. W jaki sposób? Stosując różnego rodzaju ułatwienia i przygotowując się do danej czynności wcześniej. Zamiast butów ze sznurówkami lepiej sprawdzą się buty na rzepy, a zamiast guzików – napy.

Ciekawy artykuł: 5 najczęstszych błędów młodych ojców

3.Trzymaj się rytuałów

Warto ustalić z dzieckiem plan dnia lub przynajmniej trzymać się konkretnych – wykonywanych po sobie – czynności. Gdy roczne dziecko będzie wiedziało, co je czeka, zyska nie tylko większą pewność i zmniejszenie nerwów. Również Ty będziesz miał szansę wyznaczyć mu granice i uczyć funkcjonowania w świecie. Jeśli dziecko wie, że po przeczytanej bajce czas na sen, a po przyjściu do domu – na umycie rąk, jest większa szansa, że po prostu się przyzwyczai.

4.Pamiętaj, że roczne dziecko chce być samodzielne

Roczne dziecko lubi uczestniczyć w różnych czynnościach – wtedy czuje się ważne, potrzebne i po prostu rozwija poczucie własnej wartości i uczy się samodzielności. Pozwól więc maluchowi ubrudzić się podczas jedzenia, nie bój się, gdy czasem upadnie i nie przeszkadzaj, gdy chce samemu zapiąć buty.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby narażać dziecko na niebezpieczeństwo, ale żeby zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwijania samodzielności. Obserwuj dziecko i mu pomagaj, ale nie kontroluj i nie hamuj go na każdym kroku.

Zobacz też: 10 porad, które pomogą Ci dobrze wychować dziecko

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 04/10/2017

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium