Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Najczęściej zadawane pytania prawne

Najczęściej zadawane pytania prawne

Ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa nie jest łatwym tematem. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy przypomina nam czasem księgę wiedzy tajemnej, z której nie do końca wiemy jak korzystać. Przygotowaliśmy zatem dział, w którym umieszczać będziemy odpowiedzi na przesyłane do nas pytania związane z kwestią prawną ustalenia ojcostwa.

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoimi wątpliwościami czy też pytaniami zapraszamy do kontaktu. Poniżej znajdą Państwo listę opracowanych przez nas pytań. Zapraszamy do lektury.


Czy wykonanie prywatnego testu na ojcostwo pomaga w procesie sądowym?

Jednym z bardzo często zadawanych  pytań jest,  to czy  sądy uznają badania, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku? Innymi słowy czy pomocnym (jeśli mówimy o procesie sądowym)  jest wykonanie  „prywatnego” badania DNA?  Więcej…


Zaprzeczenie ojcostwa – jak się z tym uporać?

Pozew należy wnieść do Sądu Rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, właściwy miejscowo jest sąd według  miejsca pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.    Więcej..

 

REKLAMA

Co zrobić gdy termin na zaprzeczenie ojcostwa minął?

Większość roszczeń ograniczone jest przez prawo terminem do ich zgłoszenia. Nie inaczej jest z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa. Otóż, zgodnie z brzmieniem At. 63 kro mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę. Co zrobić gdy termin ten minął?  Więcej…


Ustalenie ojcostwa a unieważnienie małżeństwa

Badania laboratoryjne na ustalenie ojcostwa mają swoje szerokie zastosowanie  nie tylko w przypadku procesów przed sądami cywilnymi – najczęściej przy okazji planowanego rozwodu. Okazują się być również przydatne w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie toczą się w sądach duchownych w całej Polsce. Więcej…


 Czy wykonanie badań DNA pomaga w sądzie?

Ze względu na specyfikację badań DNA oraz związane z przeprowadzeniem badań koszty osoby stykające się z powyższym problemem zadają pytanie czy wynik powyższego jest przydatny w Sądzie. Na powyższe pytanie należy odpowiedzieć absolutnie twierdząco.Żadna inna metoda dowodzenia pokrewieństwa nie daje tak wysokiego prawdopodobieństwa jak badanie materiału genetycznego. Więcej…


Czy sądy uznają badania, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku?

Stosunek Sądu do badania DNA przeprowadzonego na zlecenie strony przed postępowaniem sądowym. Niestety w polskiej procedurze cywilnej dowód z prywatnie przeprowadzonego badania nie jest równoprawny z opinią biegłego sądowego, przeprowadzonej na zlecenie Sądu w trakcie postępowania. Nie oznacza to w praktyce jego nieprzydatności. Więcej…

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 15/10/2015, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: porady, Prawo