Jednym z bardzo często zadawanych pytań jest, to czy sądy uznają badania ojcostwa, które zostały samodzielnie wykonane przed złożeniem wniosku? Innymi słowu czy pomocnym (jeśli mówimy o procesie sądowym) jest wykonanie „prywatnego” badania DNA na ojcostwo?
Na postawione wyżej pytanie odpowiedzi udzielił Prawnik Rafał Kornat z Kancelarii Prawniczej Kornat:
Tak jak w każdym procesie o stwierdzenie lub ustalenie, czy to stanu faktycznego, czy też zdarzenia procesowego, niezbędnym jest przedstawienie dowodów na poparcie wniosku. W tym wypadku w sprawie o ustalenia ojcostwa test DNA, jest jakby obligatoryjnym dowodem w sprawie. Żaden inny środek dowodowy nie daje takiej gwarancji zasadności wniosku jak test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa.
Badania DNA jest niezwykle istotne jeśli chodzi o powstanie, czy też ustanie stosunku prawnego między stronami procesowymi. Po uzyskaniu zgody sądu, badanie tzw” prywatne” może być dopuszczone do sprawy.
Badanie wykonane samodzielnie: Strona przedkładając środek dowodowy w tej postaci powinna wnioskować wcześniej o zgodę na dopuszczenie dowodu uzyskanego określonym sposobem. Sędzia nie dopuszczając testu „prywatnego” DNA , musi posiadać wątpliwość popartą dowodami co do skuteczności tych badań. Z praktyki Sądy dopuszczają badanie ” prywatne” DNA.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas! pytanie@pewnytato.pl lub skontaktuj się z Kancelarią Prawniczą Kornat