Zdrada to jeden z najczęstszych powodów rozpadu związku. Powoduje cierpienie, poczucie zagubienia i ból obu stron. Może dojść do niej nawet w udanej relacji, jednak częściej pojawia się wtedy, gdy para przechodzi kryzys. Jak rozpoznać, czy to zdrada i co zrobić, żeby zyskać pewność co do wierności partnerki?
Spis treści
Zdrada w związku – każdy postrzega ją inaczej
Dla jednych zdradą będzie już flirt, dla innych założenie profilu na portalu randkowym czy zmysłowy taniec, a dla innych pocałunek lub po prostu seks. To, jak postrzegasz zdradę zależy od wielu czynników, a sama psychologia zdrady to problem bardzo złożony. Jeśli dana sytuacja odpowiada Tobie i partnerce, raczej nie można mówić o zdradzie. Jeśli jednak któreś z Was czuje się oszukane, niepewne lub zranione – konieczna jest poważna rozmowa.
Psychologia zdrady – dlaczego zdradzamy?
Do zdrady może dojść nawet w najbardziej udanym związku. Wiąże się to z chęcią potwierdzenia swojej atrakcyjności. Nowy partner to również nowe bodźce, adrenalina, zerwanie z nudą i odskocznia od codzienności. Zdrada w związku może być również związana z kryzysem. Kiedy między partnerami pojawiają się konflikty i nieporozumienia, może dojść do osłabienia ich relacji. Wiele osób, zamiast naprawić związek, szuka pocieszenia w ramionach kogoś innego.
Czy ona Cię zdradza? Oznaki zdrady
Masz przeczucie, że coś jest nie tak i że być może Twoja partnerka nie jest do końca wierna? Najczęstsze oznaki zdrady żony i nie tylko to:
- nadmierne zainteresowanie Tobą lub odwrotnie – duży dystans,
- nierozstawanie się z telefonem czy laptopem, nowe hasła,
- wyjątkowo atrakcyjny wygląd, większa dbałość o siebie,
- większa samodzielność, unikanie Twojego towarzystwa.
Zdrada w związku – jak się upewnić?
Oprócz szczerej rozmowy z partnerką możesz zdecydować się też na test zdrady. Dzięki niemu sprawdzisz, czy na przedmiotach ukochanej znajduje się materiał innego mężczyzny. Na czym polega taki test? Po przekazaniu do badania np. bielizny czy pościeli kobiety specjalista szuka śladów nasienia. Po ich znalezieniu ustala profil genetyczny osoby, od której nasienie pochodzi i porównuje go z Twoim profilem.
Jeśli nie masz natomiast pewności co do tego, czy jesteś biologicznym ojcem wspólnie wychowywanego dziecka, możesz wykonać test DNA na ojcostwo. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo.
Zobacz też: Ustalenie ojcostwa – czy to koniec związku?