Prawa ojca – jakie przywileje przysługują ojcom? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Prawa ojca – jakie przywileje przysługują ojcom?

Prawa ojca – jakie przywileje przysługują ojcom?

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o prawach, które przysługują matkom. Prawa ojca nie są tak szeroko omawiane, pytanie dlaczego? Jest on w końcu tak samo ważnym rodzicem, jak matka. W poniższym tekście znajdziesz więc informacje, jakie prawa zyskuje mężczyzna w momencie powitania na świecie dziecka.

prawa ojca

Tego dowiesz się z artykułu:

➡ Prawa ojca – urlop ojcowski

➡ Zwolnienie od pracy po narodzinach dziecka

➡ Urlop rodzicielski i wychowawczy 

➡ Zwolnienie od pracy do ukończenia przez dziecko 14 roku życia

➡ Zakaz zatrudniania ojca w godzinach nadliczbowych

Prawa ojca – urlop ojcowski

Jednym z najważniejszych praw przysługującym mężczyznom po narodzinach dziecka jest urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni. Ojcowie mogą z niego skorzystać w dowolnym momencie. Nie mogą jednak zrobić tego po ukończeniu przez dziecko dwóch lat 👶 [1], [2].

Urlop ojcowski można wykorzystać w jednej części lub w dwóch 7-dniowych okresach 🗓. Aby z niego skorzystać, wystarczy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy [1], [2].

Ojciec ma prawo także do skorzystania z części urlopu macierzyńskiego. Pierwsze 14 tygodni 📅 tego okresu zawsze przysługuje matce, ale pozostałą częścią tego okresu może się ona podzielić z ojcem dziecka [1].

Zwolnienie od pracy po narodzinach dziecka

Świeżo upieczony tata może skorzystać także z dwudniowego zwolnienia z pracy z tytułu urodzenia się dziecka. Za ten okres czasu powinien on otrzymać pełne wynagrodzenie 💰 [1].

Urlop rodzicielski i wychowawczy

Rodzicom po narodzinach dziecka przysługuje skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Trwa on 32 tygodnie w przypadku powitania na świecie jednego dziecka lub 34 tygodnie w przypadku urodzenia większej liczby dzieci. To, kto skorzysta z urlopu rodzicielskiego, jest indywidualną decyzją rodziców 👫. Mogą oni wykorzystać go jednorazowo lub w czterech częściach [1].

Prawem ojca jest również skorzystanie z urlopu wychowawczego w wymiarze 36 miesięcy. Może on zostać wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończyło 5 lat. Urlopu wychowawczego udziela się jednorazowo lub maksymalnie w 5 częściach [1].

Jeśli ojciec nie zdecyduje się na urlop wychowawczy, to może zawnioskować do pracodawcy o obniżenie wymiaru pracy do przynajmniej połowy etatu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek 📃 przynajmniej 21 dni wcześniej [1].

Zwolnienie od pracy do ukończenia przez dziecko 14 roku życia

Ojciec dziecka, które nie ukończyło 14 lat, może skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy rocznie na opiekę nad dziećmi. Może ono zostać wykorzystane w dniach lub godzinach (16 godzin) ⏳. Za okres ten pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie [1]. Jakie są jeszcze prawa ojca związane z pracą?

Zakaz zatrudniania ojca w godzinach nadliczbowych

Pracodawcy mają zakaz zatrudniania ojców w godzinach nadliczbowych bez ich zgody. Nie mogą oni także nakazać ojcom pracy w porze nocnej i przerywanym systemie czasu pracy. Zgody pracownika posiadającego dziecko wymagają również wyjazdy 🚗 poza stałe miejsce pracy. Zakazy te tyczą się jedynie ojców dzieci do lat 4. Nie mogą oni z nich skorzystać, jeśli ze wspomnianych praw korzysta już matka dziecka [1].

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/rodzina/prawa-ojca-w-dzien-ojca2
  2. https://najdrozszablizna.com/prawa-ojca/

To również może Cię zainteresować: Rzecznik praw ojca – gdzie ojcowie mogą szukać pomocy?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/01/2023

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium