Poronienie - przyczyny niedonoszenia ciąży a badanie kariotypu - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży a badanie kariotypu

Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży a badanie kariotypu

Badanie kariotypu to jeden z podstawowych testów, jakie powinny wykonać pary, które doświadczyły poronienia – przyczyny bowiem mogą być związane z aberracjami chromosomowymi u któregoś z partnerów. Badanie to jest zalecane także przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

poronienie przyczyny

Poronienie – przyczyny i badania

Badanie kariotypu przeprowadzane jest zarówno u mężczyzny, jak i kobiety, a jako próbkę wykorzystuje się najczęściej krew obu osób. Polega ono na analizie chromosomów przyszłych rodziców pod kątem ich liczby, budowy oraz struktury. Celem badania jest wykrycie nieprawidłowości chromosomowych.

Poronienie przyczyny. Należy zaznaczyć, iż aż 70% poronień jest spowodowane wadą, którą posiadał zarodek. Bardzo często zdarza się, że aberracja, która została wykryta u zarodka była przypadkowa i nie powtórzy się ona w kolejnych ciążach. Wszystkie pary starające się o dziecko powinny wiedzieć, że poronienie, które zostało spowodowane czynnikami genetycznymi, nie było zależne od ich zachowania i nie można było go uniknąć. Istotne jest jednak znalezienie źródła poronienia. Przyczynę pomogą dokładnie określić Badania genetyczne.

Przeczytaj też: Kariotyp – dlaczego warto wykonać jego badania?

Poronienie – przyczyny genetyczne a kolejne ciąże

Warto pamiętać, że wykrycie nieprawidłowości w chromosomach pary starającej się o dziecko, nie oznacza, iż nie mogą oni starać się o upragnionego potomka. W przypadku, gdy przyczyna poronienia znajdowała się po stronie zarodka, najprawdopodobniej podczas następnej ciąży nie wystąpią takie problemy, a dziecko urodzi się zdrowe.

Zdarza się jednak, że u któregoś z partnerów rzeczywiście zostanie wykryta aberracja chromosomowa, która najprawdopodobniej zostanie przeniesiona także na ewentualnego potomka. Nadal nie oznacza to jednak, że szansa na zdrowe dziecko jest zaprzepaszczona, bowiem z pomocą lekarza genetyka prawdopodobne jest, że ciążę uda się donosić. Kluczem w tym wypadku będzie specjalistyczna opieka oraz przestrzeganie zaleceń lekarza.

To może Cię zainteresować: Badanie kariotypu – kiedy jest refundowane?

Data publikacji: 11/09/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium