Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badanie kariotypu – kiedy jest refundowane?

Badanie kariotypu – kiedy jest refundowane?

Należy pamiętać, że badanie kariotypu jest refundowane przez NFZ jedynie w określonych przypadkach, takich jak choćby poronienia nawykowe. Jednak testy te warto wykonać niezależnie od tego czy posiadamy skierowanie od lekarza genetyka, ponieważ dzięki badaniu kariotypu szybko poznamy przyczyny ewentualnych problemów zdrowotnych utrudniających zajście w ciążę.

badanie kariotypu

Badanie kariotypu i jego refundacja

W jakich przypadkach badanie kariotypu jest refundowane przez przez NFZ? Skierowanie na badania, które wydaje lekarz genetyk najczęściej powiązane jest z poważnymi problemami z poczęciem dziecka. Niepłodność, dwa poronienia pod rząd, martwe urodzenie czy nieprawidłowe wyniki testów nasienia to najczęstsze powody sugerujące, że warto wykonać badanie. Należy jednak pamiętać, że zanim udamy się do lekarza genetyka, będziemy potrzebować skierowania do poradni genetycznej. Takie skierowanie może wypisać nasz lekarz rodzinny lub ginekolog.

Ciekawy artykuł: Kariotyp – co mówi o stanie naszego zdrowia?

Badanie kariotypu bez refundacji

Testy oczywiście można przeprowadzić także na własną rękę. Wśród wskazań do badań kariotypu można wymienić przewlekłe kłopoty z płodnością, poronienie czy obecność wad genetycznych w rodzinie którejś z osób z pary starającej się o dziecko. Warto pamiętać, że nieprawidłowości chromosomowe mogą być nie tylko przyczyną niepłodności i poronień, ale także problemów zdrowotnych u narodzonego już dziecka.

Przeczytaj też: Bezskutecznie staracie się o dziecko? Zobacz jakie badania powinniście wykonać

W czym może pomóc badanie kariotypu?

Badanie kariotypu pomoże wykryć wszelkie aberracje chromosomowe u obu osób starających się o dziecko. Wyniki koniecznie należy omówić wraz z lekarzem genetykiem. Oszacuje on szanse jakie istnieją na donoszenie kolejnej ciąży oraz zaproponuje kolejne kroki, jakie należy podjąć. W przypadku, gdy wyniki nie wykażą żadnych aberracji w chromosomach, para przyszłych rodziców będzie mogła spokojnie podejmować dalsze próby zapłodnienia, i to bez ryzyka przekazania dziecku wady genetycznej.

Data publikacji: 05/09/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium