Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Padaczka u dziecka – skąd się bierze?

Padaczka u dziecka – skąd się bierze?

Padaczka, zwana także epilepsją, jest schorzeniem neurologicznym, które związane jest z zaburzeniami w pracy mózgu dziecka. Choroba ta może mieć bardzo różne przyczyny – od urazów głowy, po zaburzenia genetyczne – przez co niezwykle trudno ją wykryć.

padaczka u dziecka

Jakie są przyczyny padaczki u dziecka?

Padaczka występuje u około 400 000 osób w naszym kraju, a na świecie dotyka nawet 50 milionów. Zwykle objawia się w dzieciństwie lub wczesnej młodości chorego. Wśród najczęstszych przyczyn padaczki u dzieci można wymienić urazy głowy, przebyte infekcje czy też niedotlenienie mózgu doznane podczas porodu. Jednak nierzadko schorzenie to może mieć również swoje źródło w chorobach metabolicznych, takich jak cytrulinemia, argininemia, fenyloketonuria lub choroba syropu klonowego.

Choroby metaboliczne powodują nieprawidłowe przekształcanie się różnych substancji w organizmie, co prowadzi do ich zbyt dużego nagromadzenia się. Mogą one uszkadzać ośrodkowy układ nerwowy, w rezultacie czego u dziecka występuje najbardziej znany objaw padaczki – drgawki. Napady padaczkowe występują choćby w przypadku zespołu Dravet, który objawia się około 6 miesiąca życia.

Przeczytaj też: 5 najważniejszych faktów o teście NOVA

Jak rozpoznać padaczkę u dziecka?

Głównym objawem padaczki u dziecka są ataki drgawek, które są skutkiem wyładowań elektrycznych zachodzących w komórkach nerwowych. Kolejnym symptomem są zaburzenia świadomości – trwają one jedynie kilka sekund, przez co rodzice mogą nawet ich nie zauważać. Bywa także, że padaczka u dziecka nie objawia się drgawkami, a jedynie bezdechem lub zaburzeniami napięcia mięśniowego.

To może Cię zainteresować: Siła genów, czyli co dziecko dziedziczy po rodzicach?

Wykrywanie padaczki u dziecka

Warto pamiętać, iż nie należy czekać na widoczne objawy padaczki u dzieci, takie jak ataki drgawek. Najlepiej wykonać badania przesiewowe, które zdiagnozują ją we wczesnym stadium i pozwolą podjąć szybkie i skuteczne leczenie. Specjaliści polecają m.in. testy genetyczne NOVA, które badają dziecko pod kątem około 90 wrodzonych wad i pozwalają na natychmiastowe wykrycie schorzeń.

Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: pixabay.com

Data publikacji: 07/09/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *