5 najważniejszych faktów o teście NOVA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: 5 najważniejszych faktów o teście NOVA

5 najważniejszych faktów o teście NOVA

Test NOVA jest najbardziej innowacyjnym badaniem dla dzieci na świecie. Pozwala zbadać dziecko pod kątem takich chorób, wobec których do tej pory pozostawaliśmy bezbronni. Twoje dziecko ma gorączki, ulewa, boli je brzuszek? A może chcesz po prostu mieć pewność, czy wszystko jest w porządku? Poznaj 5 faktów o tym badaniu.

NOVA

1. Badanie obejmuje aż 87 chorób wrodzonych

I analizuje ponad 12 tysięcy mutacji w genach. Wiele z tych schorzeń nie daje na początku widocznych objawów lub są one niewiązane z genetyką (np. ulewanie, drgawki, senność). Niestety późniejsze powikłania to często upośledzenie, trwałe uszkodzenia organów czy nawet śmierć. To dlatego tak ważne jest szybkie działanie, które pozwoli uchronić zdrowie i życie dziecka.

Program Badań Przesiewowych Noworodków – dla porównania – obejmuje natomiast tylko 23 jednostki chorobowe i jedynie najpopularniejsze mutacje.

2. Test NOVA bada wrażliwość dziecka na 32 leki

Reakcja na różne substancje lecznicze nie u każdego człowieka jest taka sama. Dawki leków dobierane są na podstawie tego, co najlepiej działa na większość populacji. Tymczasem dziecko może mieć w genach zapisaną wrażliwość na dane lekarstwo, w tym na antybiotyki. Test NOVA pozwala ją zbadać, dzięki czemu możliwe jest ustalenie bezpiecznej i skutecznej dla dziecka dawki i formy leku. To cenna informacja na całe życie.

3. Czułość testu NOVA to ponad 99,99%

To bardzo dokładne badanie, które wykorzystuje innowacyjną metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji (NGS). To najnowocześniejsza z dostępnych obecnie. To właśnie dlatego test NOVA jest tak skuteczny i umożliwia zbadanie ogromnej liczby mutacji – za jednym razem.

4. Test NOVA jest dedykowany dzieciom do 18. roku życia

Im szybciej zostanie wykonany, tym większa szansa – jeśli dziecko choruje – na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Kiedy szczególnie warto wykonać badanie? Przede wszystkim u tych dzieci, których rodzice chcą mieć pewność, że zrobili wszystko dla zdrowia swojej pociechy.

Test NOVA warto zrealizować też u dzieci z niewytłumaczalnymi objawami (ból brzucha, częste infekcje, nieprawidłowe napięcie mięśni), które w rodzinie mają osoby z chorobami genetycznymi czy u których inne badania przesiewowe wskazały na jakąś nieprawidłowość.

5. Badanie jest realizowane na podstawie wymazu z policzka

Dzięki temu jest wygodne, bezbolesne i bardzo szybkie. Nie ma konieczności wykonywania niekomfortowych i stresujących dziecko procedur czy zabiegów. Co ważne – zamiast wielu badań w kierunku konkretnych chorób wystarczy jedno, za jednym razem sprawdzające obecność niebezpiecznych mutacji w genach.

Data publikacji: 21/11/2017, Data aktualizacji: 14/11/2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium