Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Jakie są obowiązki ojca wobec dziecka?

Jakie są obowiązki ojca wobec dziecka?

Ojciec ma wobec dziecka swoje obowiązki. Są one prawnie zdefiniowane. Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego ojcu przysługuje taka sama władza rodzicielska, jak matce. Pociąga to za sobą również takie same obowiązki i prawa. Jakie są obowiązki ojca wobec dziecka? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

obowiązki ojca wobec dziecka

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Obowiązki ojca wobec dziecka według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

▶ Obowiązki ojca wobec dziecka – kontakt z dzieckiem

▶ Obowiązki ojca wobec dziecka – utrzymywanie dziecka

▶ Obowiązki ojca wobec dziecka – ochrona dziecka

Obowiązki ojca wobec dziecka według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Prawa i obowiązki rodziców są dokładnie przewidziane w Polskim prawie 🧑‍⚖. Reguluje je Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Przewiduje on równouprawnienie ojca i matki w każdej sferze życia dziecka. Mają oni wobec swojej pociechy takie same prawa i obowiązki. Prawne przepisy nie degradują roli żadnego rodziców. Wręcz przeciwnie – podkreślają istotną funkcję ojca 👨‍🦰 i matki 👩‍🦰 w wychowaniu małoletniego [1].

Obowiązki ojca wobec dziecka – kontakt z dzieckiem

Jednym z obowiązków ojca jest udział w życiu swojego dziecka. Powinien on mieć bezpośredni kontakt ze swoją pociechą 👨‍👧 i przebywać z nią jak najczęściej. Tylko dzięki temu ojciec z dzieckiem jest w stanie zbudować silną więź opartą na miłości i zaufaniu ❤. Udowodniono, że dziecko, w którego życiu obecny jest ojciec i matka, dużo lepiej się rozwija.

Ojciec powinien mieć kontakt z dzieckiem, nawet jeśli z nim nie mieszka 🏡. Po rozwodzie rodzice co do opieki powinni dogadać się tak, aby ich pociecha na tym nie ucierpiała. W ustaleniach należy uwzględnić także życzenia i potrzeby dziecka. Kontakt ojca z dzieckiem powinien być więc regularny i częsty, jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli rodzice nie potrafią dogadać się 🗣️ w tej kwestii, to o ich kontaktach z dzieckiem zdecyduje sąd [1].

Obowiązki ojca wobec dziecka – utrzymywanie dziecka

Rodzice są po równo zobowiązani do utrzymywania swojego dziecka. Ich obowiązkiem jest zapewnienie mu dachu nad głową, wyżywienia, ubrania 👖, edukacji 🏫 i opieki medycznej 🧑‍⚕ [2].

Kwestie utrzymywania dziecka zwykle nie są problematyczne, jeśli rodzice razem mieszkają i wspólnie wychowują dziecko. Problemy mogą pojawić się po rozwodzie. W takiej sytuacji obowiązkiem jednego z rodziców będzie płacenie alimentów 💰 na dziecko. Dzieci po rozwodzie zwykle mieszkają z matką, dlatego do płacenia alimentów zobligowany jest ojciec. Wysokość opłat zależna jest od potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych ojca [1].

Obowiązki ojca wobec dziecka – ochrona dziecka

Rodzice mają obowiązek chronić swoje dziecko przed przemocą 🛡, wykorzystywaniem czy dyskryminacją. Dziecko jest bezbronną i jeszcze niesamodzielną istotą, dlatego to rodzice powinni dbać o jego dobre imię. Ich obowiązkiem jest także zapewnienie dziecku należytej opieki w razie wypadku.

Źródła:

  1. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8165189,prawa-matki-i-prawa-ojca-do-dziecka.html
  2. https://e-prawnik.pl/pytania/prawa-i-obowiazki-ojca.html

To również może Cię zainteresować: Prawa ojca – jakie przywileje przysługują ojcom

2.3/5 - (3 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 13/03/2023

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium