Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

Sądowe ustalenie ojcostwa polega na zaprzeczeniu lub potwierdzeniu potencjalnego ojcostwa, które wykonywane jest na zlecenie sądu. Procedura badania polega na pobraniu wymazu według ściśle określonych procedur.

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy najczęściej się je wykonuje?
Sądowe ustalenie ojcostwa – przez ojca, matkę lub dziecko
Sądowe ustalenie ojcostwa – potwierdzenie ojcostwa za pomocą badań genetycznych
Sądowe ustalenie ojcostwa – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Sądowe ustalenie ojcostwa – kiedy najczęściej się je wykonuje?

Sądowe ustalenie ojcostwa ustalane jest na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdy dziecko urodziło się w momencie trwania małżeństwa lub w 300 dni od zakończenia małżeństwa (według prawa domniemanym ojcem staje się wtedy aktualny małżonek matki). Ponadto gdy dziecko urodziło się dzięki metodzie in vitro za zgodą męża matki.

Sądowe ustalenie ojcostwa – przez ojca, matkę lub dziecko

Wniosek o sądowe ustalenie ojcostwa składany jest do Wydziału Rodzinnego położonego najbliżej miejsca zamieszkania Sądu Rejonowego. Pozew może wnieść kilka osób. Po pierwsze ojciec przeciwko dziecku i matce, ale również matka lub pełnoletnie dziecko. Jeśli w tym czasie prawnie istnieje inny ojciec dziecka, to najpierw należy zaprzeczyć jego ojcostwu. Zaprzeczenie ojcostwa przysługuje ojcu w czasie 6 miesięcy od momentu pozyskania informacji o narodzinach dziecka, natomiast matka w ciągu 6 miesięcy od narodzin dziecka. Z kolei dziecko do trzech lat od ukończenia 18 lat.

Sądowe ustalenie ojcostwa – potwierdzenie ojcostwa za pomocą badań genetycznych

Sądowe ustalenie ojcostwa polega na skierowaniu osób zainteresowanych na badania genetyczne w akredytowanym laboratorium medycznym. Tam pobierany jest wymaz do badania w obecności świadków. Znaczenie mają stosowane odczynniki, jak i wdrożone procedury.

Sądowe ustalenie ojcostwa – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Sądowe ustalenie ojcostwa może mieć różną ceną w zależności od kilku czynników. Znaczenie ma przede wszystkim doświadczenie laboratorium, jakość używanych odczynników, a także liczba markerów. Zwykle to jednak koszt rzędu kilkuset złotych za badanie. Do kosztów należy dodatkowo doliczyć postępowanie sądowe czy wynagrodzenie adwokatów, jeśli rodzina korzysta z ich pomocy.

Data publikacji: 13/03/2021, Data aktualizacji: 26/04/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium