Na czym polega Metoda Montessori? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Dziecko > Na czym polega Metoda Montessori?

Na czym polega Metoda Montessori?

Maria Montessori stworzyła swoją metodę do usprawnienia nauki dzieci. Chciała, by ta przebiegała efektywniej. Najpierw jej metody dotyczyły tylko dzieci niepełnosprawnych. Z biegiem czasu jednak rozszerzono ich zakres również na dzieci zdrowe. Metody włoskiej lekarki sprawdziły się na tyle, że wprowadzono je do wielu przedszkoli i szkół. A placówki prowadzone według jej myśli cieszą się ogromnym zaufaniem i popularnością. Sam przekonaj się dlaczego!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na czym polega Metoda Montessori?

Maria Montessori wprowadziła niezwykle innowacyjne na ówczesny okres metody. Jednak jej myśl została przyjęta z wielkim zainteresowaniem i sukcesywnie wprowadzana do nauczania zwłaszcza najmłodszych dzieci. Metoda Montessori jest przeznaczona zwłaszcza dla tych najmłodszych dzieci, do 6 roku życia.

Najważniejszym jej postulatem jest indywidualne podejście do każdego dziecka i założenie, że każde z nich jest inne. Każde dziecko posiada odmienny zestaw cech i własne tempo rozwoju, do którego musi dostosować się nauczyciel.

Do ważniejszych założeń systemu należą:

  • brak ocen – dziecko motywowane jest wewnętrznie. Nie mamy tradycyjnego systemu kar i nagród, w którym dziecko nieustannie potrzebuje motywacji ze strony nauczyciela. Wszystko wypływa z jego własnej chęci. Nauka jest podyktowana jego naturalną potrzebą zdobywania wiedzy o świecie.
  • empatyczne i przyjazne podejście do dziecka – dziecko uczy się tego, na co ma ochotę, zgodnie z własnym tempem rozwoju i własnymi motywacjami. Jeśli jest gotowe do nauki cyfr, liter, to właśnie będzie robić. Jeśli nie jest, może wybrać zupełnie coś innego.
  • nauka zgodna z indywidualnym tempem rozwoju – wszystko czego uczy się dziecko, musi być dostosowane do niego i jego gotowości do podejmowania poszczególnych działań. Nauczyciel jest tylko towarzyszem i wkracza dopiero poproszony o pomoc. Jego zadaniem jest zapewnienie dziecku potrzebnych i dostosowanych do dziecka pomocy dydaktycznych.

Gdzie jest wykorzystywana Metoda Montessori?

Metoda Montessori powędrowała w świat ze słonecznych Włoch, z których pochodzi autorka. Stała się na tyle popularna, że jest wykorzystywana w każdym zakątku świata. Wielu rodziców wykorzystuje samodzielnie choć niektóre elementy Metody Montessori. Można powiedzieć, że przejęła ona cały dziecięcy świat. Dlaczego?

Wszystkie dziecięce zabawki, przedszkolne sprzęty, jakie znamy zawdzięczamy w dużej mierze Marii Montessori. To ona wprowadziła myśl o tym, że zabawki i sprzęty codziennego użytku muszą być dostosowane do dziecka, tak by mogło samodzielnie z nich korzystać i pracować. W metodzie tej nie mamy pojęcia zabawy, lecz pracy. Wszystko jest pracą.

Metodę tę wykorzystuje się w wielu przedszkolach i szkołach. Nauczyciel jest w nich przewodnikiem i musi towarzyszyć dziecku swoją wspierającą obecnością, dokładnie je obserwując. Dzieci natomiast mają ogromny wybór tego, czego w danym czasie chcą się uczyć. To one modelują w głównej mierze swój proces edukacji.

Podczas zapisów do przedszkola warto zapytać o metody wykorzystywane przez placówkę. Może w Twoim mieście istnieje szkoła lub przedszkole prowadzone wyłącznie za pomocą tej metody. Czasem również poszczególnie nauczyciele w porozumieniu z dyrekcją mogą prowadzić w ten sposób swoje przedszkolne grupy. Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Montessori istnieje lista przedszkoli, w których wykorzystuje się tę metodę.

Jak wykorzystać w domu Metodę Montessori?

Niestety wiele placówek pracujących tą metodą to placówki niepubliczne, więc niezbyt tanie. Nie każdy z rodziców jest gotowy na poniesienie takich kosztów finansowych. Kolejnym ograniczeniem są miejsca, których jest niewiele. A czy w domu możemy wykorzystać Metodę Montessori? Oczywiście!

Wiele zależy od Twojego podejścia do dziecka. Zwracaj uwagę na jego potrzeby, aktualne możliwości, proponuj mu nowe zadania. Warto też dostosować przestrzeń do dziecięcych możliwości. Uporządkowany plan dnia, czysta przestrzeń, miejsce do przechowywania pomocy dydaktycznych, dostosowane wielkością do dziecka przedmioty codziennego użytku czy specjalnie przygotowana szafka w kuchni – pozwolą na wprowadzenie choć kilku elementów Metody Montessori w naszym domu.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 20/05/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *