Na czym polega badanie na ojcostwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Na czym polega badanie na ojcostwo?

Na czym polega badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo to procedura medyczna, która pozwala wykluczyć lub potwierdzić biologiczne ojcostwo. W tym celu pobiera się próbkę materiału genetycznego od dziecka i ojca, które następnie poddaje się analizie laboratoryjnej. Obecnie to najpewniejsza metoda pozwalająca stwierdzić czyjeś ojcostwo

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?
Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?
Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?
Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?

Badanie na ojcostwo może kosztować inaczej w zależności od tego, czy decydujemy się na nie prywatnie, czy na podstawie zlecenia z sądu. Wykonanie testu na własne potrzeby kosztuje od 500 do 1700 złotych. Z kolei na zlecenie sądowe koszt wzrasta i wynosi od 1500 do 2000 zł. Ceny różnią się także w zależności od konkretnego laboratorium, a także jego lokalizacji.

Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?

Badanie na ojcostwo można wykonać pobierając próbki z krwi ciężarnej oraz wymaz z policzka domniemanego ojca. Takie badanie można wykonać już w 8 tygodniu ciąży, co jest najszybszą możliwością badania ojcostwa spośród dostępnych metod. Test można wykonać również po narodzinach dziecka, ponieważ wielu rodziców obawia się o bezpieczeństwo płodu. Wymaz pobiera się od noworodka najwcześniej w drugiej dobie jego życia. Badania można oczywiście wykonywać później.

Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?

Wiele osób zastanawia się, czy można oszukać badanie na ojcostwo, zakłamując jego wynik. Niestety nie ma żadnej możliwości zakłamania wyniku. Na analizy nie wpływają żadne czynniki zewnętrzne. Aby zafałszować wyniki, można wyłącznie podmienić próbki lub sfalsyfikować dokument potwierdzający lub zaprzeczający ojcostwu. W związku z tym należy korzystać z akredytowanych, zaufanych laboratoriów.

Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Badanie na ojcostwo jest obecnie najpewniejszą metodą, która pozwala wykluczyć lub potwierdzić biologiczne ojcostwo. Testy DNA wykonywane są czułą i wiarygodną metodą, która nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Z tego powodu wyniki badań mogą być wykorzystywane w postępowaniu sądowym. Wynik jest zawsze jednoznaczny.

 

Data publikacji: 17/04/2021, Data aktualizacji: 28/05/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium