Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: historie prawdziwe > Moje dziecko nie jest do mnie podobne

Moje dziecko nie jest do mnie podobne

moje dziecko nie jest do mnie podobne

Historie prawdziwe

Jesteśmy z żoną razem już kilkanaście lat. Wzięliśmy ślub zaraz po studiach, a na dziecko czekaliśmy 4 długie lata. Rozważaliśmy nawet adopcję, ale gdy byliśmy już niemal gotowi, moja żona zaszła w ciążę. Nigdy tak się nie cieszyłem! Nigdy nie miałem powodów by jej nie ufać, ale niepokoi mnie to, że moje dziecko nie jest do mnie podobne. Rozważam więc badanie ojcostwa.

Czy jeśli moje dziecko nie jest do mnie podobne to na pewno jestem jego ojcem?

Zawsze mi powtarzano, że skoro dziecko dziedziczy połowę genów po ojcu i połowę po matce, to musi być podobne do nas obojga. Może trochę bardziej do któregoś z nas, ale jednak… Natomiast moje dziecko nie jest do mnie podobne ani trochę!

Jestem wysokim brunetem, mam brązowe oczy, typowa południowa uroda. Moje dziecko za to, ma blond włosy i jasne oczy. Dodam jeszcze, że małżonka podobnie jak dziecko ma jasny typ urody. Czy to możliwe, aby to było moje dziecko?

Genotyp decyduje o cechach dominujących w fenotypie

Wszystkie cechy naszego wyglądu zewnętrznego czyli fenotypu oraz część predyspozycji psychicznych oraz zdolności są zapisane w genotypie. Na genotyp składa się kombinacja genów matki oraz ojca. Większość cech naszego dziecka jest trudna do przewidzenia przed jego urodzeniem i dorastaniem, ale część z nich możemy próbować określić.

Jest to związane z tym, że niektóre cechy wyglądu zewnętrznego określa się mianem „cech dominujących” oraz „recesywnych” tzn. „słabszych”. W momencie spotkania się dwóch komórek w procesie zapłodnienia – żeńskiej i męskiej, komórka która powstaje otrzymuje 50% genów każdej z nich. W zależności od tego, która ze stron przekazał „silniejsze” geny dla danej cechy, dziecko będzie bardziej podobne do któregoś z rodziców.

Badania na ojcostwo rozwieją Twoje wątpliwości

Pamiętasz pewnie z lekcji biologii krzyżówkę geneteczyną? Pokazywała ona, że aby mieć ciemne włosy dziecko może odziedziczyć po rodzicach dwa silne geny (AA – homozygota) lub jeden silny i jeden recesywny (Aa – heterozygota), natomiast aby odziedziczyło jasne włosy musi być otrzymać dwa geny recesywne (aa – homozygota). Jednak krzyżówka genetyczna nie powie Ci jak ustalić ojcostwo bowiem, sprawdza się wyłącznie w określeniu grup krwi a w innych przypadkach może służyć wyłącznie jako przykład.
Genetyka nie jest taka prosta, dlatego najlepszym sposobem aby potwierdzić ojcostwo jest wykonanie badania na ojcostwo. Badania DNA w 100% wykluczą lub potwierdzą rodzicielstwo. To jedyna pewna i skuteczna metoda!


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/02/2017, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: historie prawdziwe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *