Kwas foliowy w ciąży – sprawdź dlaczego jest tak bardzo ważny
Nasz organizm nie posiada zdolności do samodzielnego wytwarzania kwasu foliowego, dlatego należy go dostarczać do organizmu w odpowiednich dawkach. Szczególnie powinny o tym pamiętać kobiety w ciąży. Badania dowodzą, iż przyjmowanie go w dawce 4mg dziennie, zaczynając na miesiąc przed planowaną ciążą oraz przez 3 pierwsze miesiące ciąży, zmniejsza ryzyko powstania wady cewki nerwowej u dziecka w rodzinach z obciążonym wywiadem.
Spis treści
Kwas foliowy w ciąży – jaka dawka będzie odpowiednia dla Ciebie?
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, zapewnia sprawne funkcjonowanie wątroby, zapobiega miażdżycy i anemii oraz chroni organizm przed nowotworami. Każda kobieta, która planuje dziecko powinna profilaktycznie przyjmować około 4mg kwasu foliowego w ciąży, lecz dawkę najlepiej ustalić w porozumieniu z lekarzem ginekologiem. Natomiast zwiększenie przyjmowanej dawki zaleca się, gdy przyszła mama jest chora na cukrzycę, przyjmuje leki przeciwpadaczkowe lub jeśli w jej rodzinie urodziły się dzieci z wadami cewy nerwowej. Kwas foliowy w ciąży – jego nadmiar bywa czasem niebezpieczny, zatem planując poczęcie dziecka warto wykonać test genetyczny w kierunku wariantów C677T i A1298C MTHFR. Warianty te zaburzają przyswajanie kwasu foliowego, dlatego wiedza o ich występowaniu pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią dawkę i formę tej witaminy.
Przeczytaj też: Ciąża tydzień po tygodniu – przygotuj się na wszystkie zmiany
Przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży i jego wpływ na rozwój płodu.
Kwas foliowy w ciąży w ciąży – jego niedobór może powodować ciężkie wady wrodzone układu nerwowego u dziecka. Należy pamiętać iż formowanie mózgu i rdzenia kręgowego kończy się do 7 tygodnia życia płodu, dlatego tak ważna jest jego prawidłowa ilość w początkowym okresie ciąży. Kolejnym skutkiem niedoboru kwasu foliowego w ciąży jest występowanie niedorozwoju łożyska, co może prowadzić do poronienia. U kobiet obciążonych wariantem C677T i A1298C MTHFR występuje niedobór kwasu foliowego, dlatego powinny one przyjmować zwiększone dawki w formie aktywnych folianów, gdyż zwykły kwas foliowy nie zostaje wykorzystany i odkłada się w organizmie.
To może Cię zainteresować: 10 rad, jak wspierać partnerkę w ciąży
pewnytato.pl Data publikacji: 31/07/2018, Data aktualizacji: 14/11/2018