Ciąża tydzień po tygodniu - przygotuj się na wszystkie zmiany Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciąża tydzień po tygodniu – przygotuj się na wszystkie zmiany

Ciąża tydzień po tygodniu – przygotuj się na wszystkie zmiany

Zarówno organizm przyszłej mamy, jak i dziecko w jej brzuchu, przechodzą przez wielkie zmiany podczas każdego tygodnia ciąży. Dlatego tak istotne jest wcześniejsze poznanie tych przemian i przygotowanie się na nie.

ciąża tydzień po tygodniu

Ewolucja ciąży tydzień po tygodniu

Okres ciąży dzieli się na 3 trymestry, a każdy z nich trwa około 12-14 tygodni. Razem daje to 40 tygodni stanu brzemiennego. Czego można się po nich spodziewać?

  • Pierwszy trymestr ciąży trwa od 1 do 12 tygodnia. To czas intensywnych przemian hormonalnych w organizmie każdej kobiety. Bardzo często towarzyszą im również poboczne dolegliwości, takie jak senność, wahania nastroju czy bóle nóg.
  • Drugi trymestr ciąży trwa od 13 do 26 tygodnia. W tym okresie dziecko rozwija się najintensywniej, a rodzice mogą doświadczyć na własne oczy jego pierwszych ruchów. Na szczęście kobiece hormony nie pracują już tak aktywnie.
  • Trzeci trymestr ciąży trwa od 27 do 40 tygodnia. Maluch przygotowuje się do przyjścia na świat, a przyszła mama coraz bardziej odczuwa skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Warto pamiętać, iż w trakcie 9 miesiąca każdy dzień może okazać się dniem porodu.

Badania w ciąży tydzień po tygodniu

Podczas całego przebiegu ciąży konieczne jest wykonywanie regularnych badań, dzięki którym można czuwać nad zdrowiem dziecka i mamy. Kalendarz ciąży uwzględnia wszystkie istotne badania, które są zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Bardzo ważne są również kontrolne badania, które w pierwszym i drugim trymestrze należy przeprowadzać co miesiąc. Po 28 tygodniu ciąży należy robić je co 2 tygodnie, a od 36 tygodnia – jeszcze częściej.

Ciąża tydzień po tygodniu z kalendarzem

Kalendarz pomaga dowiedzieć się przyszłym rodzicom, co dokładnie będzie się działo w każdym konkretnym tygodniu ciąży. W artykułach znajdują się informacje o rozwoju oraz wyglądzie dziecka w poszczególnych okresach ciąży. Dzięki kalendarzowi nie przegapisz ważnych momentów w dojrzewaniu Twojego malucha.

Data publikacji: 30/05/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium