Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?

Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo uważany jest za stosunkowo drogie badanie. Dlatego też większość osób, które rozważają jego wykonanie, zastanawia się głównie: kro pokrywa koszty testu na ojcostwo? Czy jest to osoba, która zleca jego wykonanie, czy może sąd? A może da się wykonać taki test bezpłatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

kto pokrywa koszty testu na ojcostwo

Tego dowiesz się z artykułu:

Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo może być zlecany bez specjalnego skierowania wydanego drogą sądową. Jest to najczęstszy sposób decydowania o wykonaniu tego badania DNA, który znacznie przyspiesza jego procedurę oraz pozwala oszczędzić nam nerwy i czas stracone na sali sądowej.

W takim przypadku koszty testu na ojcostwo w całości pokrywa jego zleceniodawca. Oczywiście nie istnieją przeszkody, aby podzielić się nimi między uczestnikami badania lub ustalić inny podział kosztów. Najważniejsze jest opłacenie całej kwoty, gdyż tylko wtedy zostaną nam wydane wyniki.

Poczytaj też: Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Kto pokrywa koszty testu na ojcostwo do sądu?

Gdy test wykonywany jest do sądu, ale dalej bez specjalnego skierowania, sytuacja wygląda analogicznie jak w pierwszym przypadku.

Jednak jeśli o wykonaniu badania decydują organy wymiaru sprawiedliwości, to opłaty obowiązek uiszczenia opłaty za test zostaje nałożony na daną osobę przez właściwy dla sprawy sąd. Zazwyczaj koszty badania ponosi strona przegrana. Zdarzają się jednak sytuację, w których sąd zarządza podział kosztów, a w skrajnych przypadkach może on orzec zwolnienie z jakichkolwiek opłat.

Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?

Większość osób zainteresowanych badaniem DNA liczy na sytuację, w której to właśnie sąd zarządzi bezpłatne wykonanie testu. Niestety praktyka pokazuje, że sytuacje takie mają miejsce bardzo rzadko i dzieją się zazwyczaj tylko wtedy, gdy dobro dziecka jest poważnie zagrożone, a ono samo przebywa na przykład w zakładzie opiekuńczym.

Test na ojcostwo nie może być również finansowany ani refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Mimo że jest to badanie DNA, nie ma na celu wykrycia chorób ani nie pomaga w ewentualnym leczeniu, dlatego nie leż ono w gestii NFZ.

Oznacza to, że możliwość bezpłatnego wykonania testu na ojcostwo jest sytuacją niezwykle rzadką. Badanie jest jednak na tyle pewne i pomocne, że warto rozważyć je w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do domniemanego ojcostwa. Zawsze istnieje możliwość dogodnego rozbicia opłat na raty, o szczegółach których wystarczy dowiedzieć się w konkretnym laboratorium, w którym chcemy wykonać badanie.

To może Cię zainteresować: Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/06/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium